Uniwersytet Gdański
SEA-EU
Złota granica kompetencji
Sojusz to ogromna szansa na przekroczenie konwencjonalnej ścieżki akademickiej, która jest obciążona bezwładnością i tradycjami - mówi prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
EU Green
Sojusz Uniwersytetów Europejskich to nowa forma podróży, masowej i wielowarstwowej – mówi rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W sieci upatruje szansy m.in. na lepszą komercjalizację badań, rozwój nauki i dydaktyki.
Co dla uczelni oznacza sojusz Uniwersytetów Europejskich?
Udział w sojuszu, to dla nas naturalny krok rozwoju, do którego dobrze się przygotowaliśmy. Udało nam się znaleźć alians, do którego jako uczelnia tematyczna i regionalna mogliśmy wejść na partnerskich zasadach.
Dlaczego ten, a nie inny?
Szukaliśmy partnerstwa, w którym moglibyśmy się sprawdzić kompetencyjnie. W momencie, gdy pojawił się EU Green, a więc sojusz nakierowany na promocję zielonej transformacji, na czym i nam zależy, wybór stał się naturalny. Wierzymy, że jesteśmy w stanie dużo się nauczyć, ale też dużo dać od siebie. Nasz udział traktujemy jak przygodę, możliwość rozmowy o wspólnych ideach oraz działań.
Co zyska uczelnia na udziale w EU Green?
Na żadnym polskim uniwersytecie nie udało się stworzyć dobrego modelu komercjalizacji badań, a w sojuszu mamy już dwa: szwedzki i irlandzki, które możemy zaadaptować w całości lub skompilować. Naukę rozwijamy przez zespoły badawcze, przystępując do sojuszu, zyskaliśmy naturalnych partnerów, z którymi rozmawiamy, ale też wysyłamy pierwsze aplikacje o środki. Wiele możemy też zrobić w obszarze dydaktyki, realizując wspólne programy i projekty.
Nasz udział w sojuszu to nowa forma podróży. Co ważne, masowej i wielowarstwowej. Zyskuje administracja uczelni, studenci, których wyjazdy mają sieciowy charakter, i naukowcy. Przejście od współpracy bilateralnej do sieci to ogromny progres. Uniwersytet Europejski daje nam możliwość funkcjonowania w stabilniejszym systemie. Przed nami wielka przygoda.
Wspomniał Pan o komercjalizacji badań. Co EU Green może dać otoczeniu uczelni?
Te uczelnie, które prawidłowo przeprowadzają komercjalizację badań, są przez otoczenie słuchane. W Polsce jesteśmy na etapie dyktowania otoczeniu, co powinno robić, wydaje nam się, że wiemy lepiej. Uczelnie zrzeszone w sieci nie robią tego instytucjonalnie, ale niejako personalnie, dając interesariuszom szansę, by sięgnęli po ich zasoby. Dzięki UE Green i my możemy to wprowadzać w życie.
Dobrze byłoby też stworzyć polską sieć uniwersytetów europejskich, realizując wspólne przedsięwzięcia, które mogłyby realnie wpływać na decyzje naszych władz. Wszystko, co dobre dzieje się w sieci, a przełomu dokonują ci, którzy z takiej sieci wyrastają.
A jak na udziale w sojuszu skorzystają studenci i kandydaci?
Dyplom uczelni jest ważny, ale ważniejsze jest CV, to jakimi kompetencjami je wypełnimy. Mam tu na myśli efekty kształcenia, które potwierdza się konkretnymi umiejętnościami. Można je będzie gromadzić na różnych uczelniach, a ich elastyczność pozwoli je wykorzystać na różne sposoby w zależności od tego, jak potoczy się kariera tych młodych ludzi. W Polsce mówi się, że kierunek, który zacząłeś musisz skończyć, a Uniwersytety Europejskie odwrotnie: możesz zacząć i skończyć to, co wynika z twojego potencjału, my mamy tylko stworzyć środowisko do jego rozwoju.
Jakie wyzwanie czekają uczelnię w najbliższym czasie?
Powołaliśmy już wewnętrzny Uniwersytet Europejski, teraz musimy powołać pełnomocników i odsunąć działania od zarządu, dając możliwość kreowania ludziom. Zespół mamy wspaniały.
Rozmawiała Monika Rosmanowska
Uniwersytet Gdański
SEA-EU
Sojusz to ogromna szansa na przekroczenie konwencjonalnej ścieżki akademickiej, która jest obciążona bezwładnością i tradycjami - mówi prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.
Szkoła Główna Handlowa
CIVICA
– Europejski Uniwersytet Nauk Społecznych CIVICA to wybór naturalny – zapewnia rektor SGH. Uczelnia zyskuje nowe możliwości rozwojowe, studenci dostęp do zajęć na dziesięciu topowych uczelniach ekonomicznych na Starym Kontynencie (z SGH włącznie), nauczyciele akademiccy i doktoranci nowe możliwości współpracy a najbliższe otoczenie szansę na zwiększenie wiedzy ekonomicznej.
Politechnika Poznańska
EUNICE
Idea Uniwersytetu Europejskiego zmienia całą naszą uczelnię. Zarówno pracownicy, jak i studenci stają się bardziej otwarci, wychodzą poza swój naturalny ekosystem i funkcjonują w miejscach, w których ścierają się poglądy, kultury, różne wizje świata. Czyli tam, gdzie jest rozwój – mówi prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej, która jest liderem sojuszu EUNICE.
Uniwersytet Wrocławski
Arqus
Sojusz Uniwersytetów Europejskich to – zdaniem dr hab. prof. Patrycji Matusz, prorektor ds. projektów międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego – jedyna droga dla współczesnej nauki. Szeroka, także pod względem geograficznym, współpraca czyni uczelnię silniejszą i sprawia, że mobilność studentów oraz naukowców staje się codziennością.
Politechnika Łódzka
ECIU
Ci, którzy są w sieciach europejskich oferują dużo większe możliwości zdobycia przewagi na rynku pracy – sugeruje prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
EPICUR
Przyjęliśmy zasadę, że nasza współpraca ma dotyczyć nie tylko współpracy międzynarodowej uczelni, ale także współpracy między regionami – tłumaczy prof. Rafał Witkowski, prorektor do spraw współpracy międzynarodowej UAM w Poznaniu.
Uniwersytet Jagielloński
Una Europa
Sojusze Uniwersytetów Europejskich to głęboka współpraca, która umożliwia elastyczne zmiany środowiska pracy i możliwość korzystania z zasobów nie jednej, ale kilkunastu uczelni – wyjaśnia prof. Stanisław Kistryn, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego do spraw współpracy w ramach Una Europa.
Uniwersytet Warszawski
4EU+
Sojusze są bardzo pomocne także, jeśli chodzi o prowadzenie europejskiej i międzynarodowej polityki naukowej - przekonuje prof. dr hab. Alojzy Zbigniew Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
Politechnika Koszalińska
EU4Dual
Nie trzeba wyjeżdżać z małych miejscowości, by móc korzystać z międzynarodowych doświadczeń. Wiedzą o tym w Koszalinie. Realizując zasadę Myśl globalnie, działaj lokalnie, regionalna uczelnia stawia na współpracę i przystępuje do jednego z Uniwersytetów Europejskich
SGGW
UNIgreen
Szeroka europejska współpraca na rzecz ochrony klimatu i większa elastyczność w działaniu – to główne zalety uczestnictwa SGGW w sojuszu UNIgreen. – Drzwi do siedmiu kolejnych uczelni są otwarte szeroko, studenci muszą tylko przez nie przejść – przekonuje dr hab. prof. Marta Mendel, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.