treść strony

Europa dla Aktywnych” to kwartalnik dla beneficjentów programów edukacyjnych i młodzieżowych realizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. 

Redakcja kwartalnika „Europa dla Aktywnych”

W jesiennym wydaniu "Europy dla Aktywnych" piszemy o sukcesie polskiej kadry na największej olimpiadzie zawodowej na świecie.  Polacy walczyli jak lwy i przywieźli z niej sześć Medali Doskonałości! Teraz przed nami europejska edycja konkursu, która odbędzie się za rok w duńskim Herning. Przygotowania są w toku.

Dobra passa Polski trwa! Donosimy, że aż dziewięć kolejnych polskich uczelni weszło w skład międzynarodowych konsorcjów zwanych Uniwersytetami Europejskimi. Dla mniejszych placówek, jak te z Rzeszowa, Szczecina czy Białegostoku, to ogromna szansa na rozwój. Rozmawiamy z ich przedstawicielami, jak zamierzają ją wykorzystać.

Dla zainteresowanych nadchodzącymi naborami w programie Erasmus+ (najbliższy już w październiku) przygotowaliśmy za to ciekawe statystyki. Czy moment aplikowania ma wpływ na uzyskanie akredytacji/dofinansowania? Sprawdźcie sami!

Na łamach kwartalnika znajdziecie jak zawsze ciekawe reportaże z działań projektowych. Tym razem – w związku z polską prezydencją w Grupie Wyszehradzkiej –  przedstawiamy inicjatywy zrealizowane we współpracy z krajami V4. Zachęcamy też do przeczytania rozmowy z profesorem Csabą Kissem – węgierskim literaturoznawcą i historykiem kultury.

W numerze nie mogło oczywiście zabraknąć prawdziwej gwiazdy! Tym razem jest nią znana i lubiana piosenkarka Natalia Nykiel. Mało kto wie, że Natalia z wykształcenia jest… inżynierem. A doskonale rozwijająca się kariera muzyczna w kraju nie przeszkodziła jej wyjechać na Erasmusa do Portugalii.

Zapraszamy do lektury!

W numerze Europa dla Aktywnych 4/2022:

Wyjazd na Erasmusa jest jak paliwo odrzutowe

– przekonuje dr Brygida Dzidek, założycielka i prezeska Haptology. Pobyt w Szwajcarii otworzył jej głowę na nowe pomysły. Zajęła się fizyką dotyku i wynalazła pierścień haptyczny, który ma szansę zrewolucjonizować rynek gier, aplikacji edukacyjnych i telemedycynę.

O tym, że Erasmus zmienia bieg ludzkich losów, świadczą też historie kolejnych bohaterów „Europy dla Aktywnych”: ilustratorki Kasi Walentynowicz, która właśnie podczas stypendium w Portugalii odkryła swój niezwykły talent, oraz trenera Aleksandra Kowalczyka, dla którego wyjazd na Erasmusa stał się początkiem przygody z hiszpańskim futbolem.

O zaletach międzynarodowych projektów opowiadają też seniorzy, którzy – dzięki programowi  Erasmus+ – podróżują, nawiązują nowe znajomości, uczą się języków obcych i nowych technologii. A 75-letni Zenon Lenczewski, jeden z najstarszych polskich studentów, podczas dwumiesięcznego stażu na Bałkanach zbierał materiały do… pracy magisterskiej. Erasmus to też szansa na lepsze życie dla osób z niepełnosprawnościami, natomiast dla studentów międzynarodowych studiów magisterskich – możliwość kształcenia się w kilku krajach.

W numerze piszemy także m.in.: o największych ogólnopolskich igrzyskach umiejętności SkillsPoland 2022, które odbyły się pod koniec listopada w Gdańsku, oraz o V Kongresie Edukacji przebiegającym pod hasłem 35-lecia programu Erasmus+. Zapraszamy do lektury!

Przeglądaj artykuły

Wybierz
filtry:

lub

Albo wpisz
frazę:

1
2
3
...
54
55
56