treść strony

Bydgoszcz – odkryj polską Wenecję

Bydgoszcz warto obejrzeć od strony rzeki, pływając kajakiem, rowerem lub tramwajem wodnym. Koniecznie trzeba wybrać się do ukrytej pod ziemią fabryki materiałów wybuchowych oraz jedynego na świecie Muzeum Mydła i Historii Brudu. A potem można odpocząć w Myślęcinku – największym w Polsce parku miejskim.

  • Przez Bydgoszcz przepływa Brda

    fot. Shutterstock

  • Kanał Bydgoski

    fot. Muzeum Kanału Bydgoskiego

  • Hala Targowa, w tle kościół św. Andrzeja Boboli

    fot. Shutterstock

  • Europejskie Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej

    fot. Wojciech Woźniak/ZPAF

  • Młyny Rothera

    fot. Młyny Rothera/P. Nalewajk

  • Fontanna „Potop”

    fot. Shutterstock

  • Filharmonia Pomorska

    fot. Shutterstock

  • Dinozaur w miejskim parku Myślęcinek

    fot. Park Miejski Myślęcinek

  • Jazda konna po terenie Myślęcinka

    fot. Park Miejski Myślęcinek

  • Eksponaty na wystawie w Muzeum Mydła i Historii Brudu

    fot. Muzeum Mydła i Historii Brudu

  • Exploseum

    fot. Wojciech Woźniak/Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

1. KANAŁ BYDGOSKI
W Bydgoszczy można pływać rzeką Brdą oraz Kanałem Bydgoskim, który w II połowie XVIII wieku połączył Wisłę z Odrą, a Bydgoszcz z zachodem Europy. Kanał ma prawie 25 km długości i jest najstarszym czynnym śródlądowym kanałem wodnym na terenie Polski. W 2005 r. został w całości wpisany do rejestru zabytków. Możemy go podziwiać, pływając np. kajakiem.

2. WYSPA MŁYŃSKA
Na zlokalizowanej w centrum miasta wyspie znajdują się XIX-wieczne budynki, w których odbywają się wystawy i koncerty. W Europejskim Centrum Pieniądza można zobaczyć największy bydgoski skarb – prawie pół tysiąca złotych monet z XVI-XVII wieku i wiele innych precjozów odkrytych w 2018 r. pod posadzką miejscowej katedry. Warto również zajrzeć do potężnych, pięknie odrestaurowanych Młynów Rothera (nawet jeśli nie chcemy zwiedzać żadnej z organizowanych tam wystaw), gdyż z ostatniej kondygnacji rozpościera się fantastyczny widok na całą wyspę i leżącą po drugiej stronie malowniczą Bydgoską Wenecję (ciąg kamienic zbudowanych bezpośrednio nad rzeką Młynówką).

3. ŚRÓDMIEŚCIE I STARE MIASTO
Śródmieście to okolice parku Kazimierza Wielkiego i sześciometrowej fontanny „Potop”. Znajdują się tam kamienice kupieckie i siedziby pruskich urzędów z przełomu XIX i XX w., gdy Bydgoszcz nazywano „małym Berlinem”. Prace berlińskich architektów można podziwiać również na Starym Mieście, np. niedawno odnowioną Halę Targową i kościół św. Andrzeja Boboli.

4. DZIELNICA MUZYCZNA
Między ulicami Staszica, Gdańską, Mickiewicza i Kołłątaja zawsze słychać muzykę. Mieszczą się tu Filharmonia Pomorska, Akademia Muzyczna, Zespół Szkół Muzycznych i Teatr Polski. Znajdują się tu również grająca fontanna oraz liczne pomniki najwybitniejszych polskich kompozytorów.

5. LEŚNY PARK KULTURY I WYPOCZYNKU „MYŚLĘCINEK”
Największy (ponad 800 ha) miejski park w Polsce. Można tu pojeździć konno, na rolkach, rowerze i nartach wodnych, ale też pograć w golfa. Warto zajrzeć do parku świateł czy lunaparku oraz odwiedzić 14-hektarowy ogród zoologiczny i 60-hektarowy ogród botaniczny.

6. MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU
To jedyne takie muzeum na świecie! Często wygrywa ogólnopolskie rankingi na najciekawsze muzeum w Polsce. Można tu własnoręcznie zrobić mydełko oraz zobaczyć, jak w minionych wiekach ludzie radzili sobie z higieną osobistą. Tylko w ubiegłym roku miejsce to przyciągnęło ponad 40 tys. osób!

7. EXPLOSEUM
DAG Fabrik Bromberg – niemiecka fabryka prochu i amunicji z czasów II wojny światowej była drugą co do wielkości (23 km kw.) placówką stworzonego przez Alfreda Nobla koncernu DAG. Położona w lesie, na obrzeżach Bydgoszczy, częściowo ukryta pod ziemią, zachowała się w niemal niezmienionym kształcie. Jedna linia produkcyjna została przekształcona w muzeum, drugą zaś zabezpieczono – w formie trwałej ruiny – i udostępniono do zwiedzania.

Bydgoskie atrakcje poleca Daria Kieraszewicz – wieloletnia certyfikowana przewodniczka oprowadzająca po Bydgoszczy m.in. osoby studiujące w ramach programu Erasmus+.

ZAGRANICZNI STUDENCI O BYDGOSZCZY:

Mario Martinez Dominguez z Kadyksu (Hiszpania), 22 lata, studiuje informatykę na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: Bydgoszcz bardzo mi się podoba, ponieważ nie jest ani małym, sennym miastem, ani wielkim, zatłoczonym jak Kraków czy Warszawa. Jest tu wszystko, czego potrzebuję do życia, czyli uczelnie, dobrze zorganizowany transport, galerie handlowe i parki, w których można odpocząć. Miasto przecina urocza rzeka Brda, po której pływają ludzie uprawiający sporty wodne, m.in. kajakarze. Bydgoszcz najpiękniejsza jest latem, ale świetnie żyje się tu przez cały rok.

Pelvanlar Simge z Manisy (Turcja), 19 lat, studiuje stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: Lubię Bydgoszcz, bo nie jest tu tłoczno, a jednocześnie jest mnóstwo miejsc, w których można fajnie spędzić czas i odpocząć. Stare Miasto jest naprawdę urocze. Mieszkają tu niemal sami Polacy, ale z roku na rok przyjeżdża coraz więcej zagranicznych studentów.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 2/2023: