Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 26.01.2021 r.
TCA (Transnational Cooperation Activities) to zbiorcza nazwa określająca różnorodne międzynarodowe wydarzenia w ramach programu Erasmus+: szkolenia, seminaria, konferencje, wizyty studyjne
Wydarzenia w ramach TCA realizowane są przez Narodowe Agencje wszystkich krajów objętych programem Erasmus+ (28 państw członkowskich Unii Europejskiej, trzy kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego [Islandia, Liechtenstein, Norwegia] oraz kraje kandydujące [Turcja, Macedonia, Czarnogóra]). W Polskiej Narodowej Agencji Programu Erasmus+, w Biurze Programów Zewnętrznych i Międzysektorowych, działa Zespół TCA, zajmujący się współpracą międzynarodową.
Jednym z głównych celów wydarzeń organizowanych w ramach TCA jest zwiększenie jakości projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. Cel ten opiera się na założeniu, że podnoszenie kompetencji beneficjentów przekłada się na jakość całego programu.
Drugim priorytetem TCA jest mobilizowanie do działania jak największej liczby osób i organizacji. Uczestnicy spotkań TCA mają możliwość nawiązania kontaktów z przedstawicielami organizacji z różnych krajów, poznania realiów pracy w sektorze edukacji w innym państwie, znalezienia partnerów do projektów międzynarodowych oraz podniesienia kompetencji podczas szkoleń. Ważną rolę w przekonywaniu do działania nowych grup odbiorców odgrywają seminaria kontaktowe (Contact Making Seminars), szczególnie popularne wśród osób poszukujących ludzi i organizacji o podobnych zainteresowaniach projektowych.
Istotnym polem działalności TCA jest wspieranie międzynarodowych badań dotyczących efektów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. Dzięki nim narodowe agencje oraz Komisja Europejska mogą na bieżąco monitorować wpływ swojej pracy na obszary edukacji, szkoleń i pracy z młodzieżą oraz z innymi grupami docelowymi w odniesieniu do priorytetów programu Erasmus+.
Działania w zakresie współpracy międzynarodowej początkowo realizowane były głównie w sektorze Młodzież, dlatego wciąż jest to obszar w którym dostępna jest największa liczba szkoleń. Z czasem do organizowania wydarzeń wspierających dołączyły pozostałe sektory – Edukacja szkolna, Kształcenie i szkolenia zawodowe, Edukacja dorosłych oraz Szkolnictwo wyższe. Obecnie odbywa się także wiele spotkań międzysektorowych, skierowanych do uczestników działających na różnych polach edukacji.
Pracownicy wszystkich narodowych agencji zajmujący się TCA spotykają się co roku, by ustalić spójne kierunki działań, omówić priorytety, podzielić się doświadczeniami i zaplanować wspólne wydarzenia.
Na co dzień zadaniem zespołu TCA jest wspieranie polskich uczestników spotkań organizowanych przez narodowe agencje z innych krajów (od 2014 roku w 580 wydarzeniach zagranicznych wzięło udział 6330 osób). Zespół TCA współpracuje ze wszystkimi sektorami przy planowaniu i realizowaniu wydarzeń gromadzących uczestników z krajów biorących udział w programie Erasmus+. Ponadto pracownicy zespołu ściśle współdziałają z Centrum Współpracy z Krajami Europy Wschodniej i Kaukazu SALTO EECA, pomagając w przygotowaniu spotkań, w których biorą udział także osoby z krajów Partnerstwa Wschodniego oraz z Federacji Rosyjskiej.
W ostatnich sześciu latach Narodowa Agencja Programu Erasmus+ zrealizowała w Polsce 92 spotkania, które zgromadziły 7214 uczestników i uczestniczek. Najważniejsze z nich to:
W nowej perspektywie finansowej (na lata 2021–2027) planowane są kolejne wydarzenia mające na celu podnoszenie jakości projektów, promowanie udziału w programie i ułatwiające nawiązywanie współpracy z organizacjami w całej Unii Europejskiej. Co istotne, w „nowym Erasmusie”, mają zostać określone ramy formalne pozwalające na realizację działań TCA także na poziomie krajowym (bez konieczności angażowania narodowych agencji z innych państw uczestniczących w programie). Komisja Europejska wciąż uznaje współpracę międzynarodową za jeden ze swoich priorytetów, jednak w nowej perspektywie ponadnarodowy aspekt TCA jest warunkiem rekomendowanym, a nie wymaganym, przy realizacji wydarzeń.
Z uwagi na ogarniającą cały świat pandemię wirusa SARS-CoV-2 wysiłki pracowników narodowych agencji zajmujących się wydarzeniami międzynarodowymi i współpracą międzyagencyjną koncentrują się na dostosowaniu oferty szkoleniowej do realiów pandemicznych. Ze względów bezpieczeństwa proponowane obecnie wydarzenia TCA realizowane są w formule online lub mieszanej (blended mobility). Wszyscy zainteresowani mogą śledzić ogłoszenia o wydarzeniach na stronach: www.salto-youth.net, www.salto-et.net oraz www.erasmusplus.org.pl.