treść strony

Czas na gorące dotacje!

Sprawdźcie, kto może otrzymać dofinansowanie w ramach nowych projektów z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, którego FRSE jest jednym z beneficjentów

  • Projekty FERS są częściowo kontynuacją inicjatyw finansowanych ze środków PO WER

    fot. SZYMON ŁASZEWSKI/FRSE

Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego (VET-2)
To nowa odsłona (a zarazem kontynuacja) projektu, który umożliwia dofinansowanie wniosków z listy rezerwowej w Akcji 1. programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe (VET). Środki z FERS pozwolą zwiększyć liczbę beneficjentów w konkursach planowanych na lata 2025, 2026 i 2027 (projekty krótkoterminowe). Dzięki dotacji instytucje zajmujące się kształceniem zawodowym będą mogły zrealizować mobilności ponadnarodowe na zasadach określonych w programie Erasmus+, co dla uczniów, absolwentów i kadry kształcenia zawodowego oznacza szansę zdobycia praktycznego doświadczenia i podniesienia kompetencji językowych.

Projekt umożliwi także uczestnictwo w konkursach umiejętności, wyjazdach w celu nauczania lub szkolenia, jak również obserwacje pracy (job shadowing). Takie działania pomogą wypełnić lukę pomiędzy wiedzą i umiejętnościami zdobytymi na etapie kształcenia zawodowego a oczekiwaniami pracodawców, i są odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku pracy.
Budżet: 223 000 000 złotych
oprac. Ewelina Michór

FERS-IKR, czyli Indywidualne Konta Rozwojowe Junior
Nowy, innowacyjny projekt – Indywidualne Konta Rozwojowe Junior (IKR Junior), skierowany jest do dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach. Projekt ma na celu wsparcie edukacji pozaformalnej – uczniom i uczennicom umożliwi rozwijanie talentów i zainteresowań.
W ciągu trzech najbliższych lat dofinansowanie w ramach IKR Junior otrzyma co najmniej 6 tys. dzieci z całej Polski, co pozwoli im uczestniczyć w dodatkowych zajęciach pozaszkolnych, takich jak programowanie, sport, muzyka, sztuka czy języki obce. Uczniowie będą mogli wybierać zajęcia zgodnie z zainteresowaniami. W ten sposób będą nie tylko rozwijać umiejętności, ale też budować kompetencje społeczne, takie jak samodzielność, proaktywność i zarządzanie czasem wolnym. Każdemu uczniowi lub uczennicy, którzy zakwalifikują się do projektu, zostanie przyznane wsparcie w kwocie nie większej niż 15 tys. zł na trzy lata szkolne (ale nie więcej niż 5 tys. zł na rok szkolny).

Projekt ma za zadanie wspierać budowanie kapitału społecznego oraz zaszczepiać w dzieciach i młodzieży chęć do ciągłego uczenia się, a w rezultacie – zapobiegać zjawisku niskiego udziału dorosłych w procesie kształcenia. Informacje na temat terminu składania wniosków zostaną podane w kolejnych numerach „Europy dla Aktywnych" oraz na stronie internetowej Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Budżet: 104 500 000 złotych
oprac. Zuzanna Różycka

Wsparcie rówieśnicze w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży – Peer support
Projekt przewiduje opracowanie i przetestowanie w polskich szkołach ponadpodstawowych metody ochrony zdrowia psychicznego uczniów/uczennic z wykorzystaniem tzw. wsparcia rówieśniczego (peer support) oraz doświadczeń innych krajów. Metoda zostanie wypracowana po wizytach studyjnych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz w wybranym kraju UE – po konsultacjach i ewaluacjach dokonanych przez ekspertów. Następnie jej skuteczność będzie sprawdzana w teście obejmującym ok. 200 szkół ponadpodstawowych, co pozwoli na ocenę możliwości poszerzenia i uzupełnienia oferty działań na rzecz rozwoju środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej skierowanej do dzieci i młodzieży, które doświadczają kryzysu psychicznego, oraz ich rodzin.

Projekt zostanie zrealizowany w partnerstwie z MEN i Fundacją „Instytut Edukacji Pozytywnej" w ramach Działania 5.1 (Innowacje społeczne) FERS. Nabór szkół i koordynatorów szkolnych do projektu będzie organizowany przez FRSE i partnerów projektu na zasadzie otwartego konkursu. Szczegóły zostaną podane wkrótce. Na razie zainteresowanych zapraszamy do kontaktu mailowego: peer_support@frse.org.pl. 
Budżet: 41 070 480 złotych
oprac. Dominik Dymowski

Szczegóły na stronie poszczególnych programów lub na https://www.frse.org.pl/