Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 20.12.2024 r.
Wykłady, prezentacje, warsztaty i gry edukacyjne wypełniły program konferencji „Standardy jakości Erasmusa w praktyce szkolnej”, która odbyła się w Zakopanem
Tatry w tle, edukacja na pierwszym planie – nauczyciele, dyrektorzy szkół i edukatorzy debatowali m.in. nad priorytetami programu Erasmus+ oraz nad wdrażaniem projektów w praktyce szkolnej. Zorganizowana w połowie września br. konferencja miała odpowiedzieć na pytanie, jak najlepiej wykorzystać europejskie standardy współpracy w polskiej edukacji. Dr Sławomir Drelich, członek zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) – organizatora wydarzenia – podczas swojego wystąpienia zachęcał też do budowania sieci kontaktów, która byłaby pomocna w realizowaniu projektów.
Część wykładową zainaugurowała prezentacja dr. Jędrzeja Witkowskiego z Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, który omówił nową podstawę programową edukacji obywatelskiej. Uczestnicy konferencji mogli jako pierwsi zapoznać się z jej założeniami, które wejdą w życie w 2026 roku. Dr Witkowski zwrócił uwagę na niskie poczucie przynależności uczniów do szkoły. – Szkoła to pierwsza obywatelska wspólnota, z którą uczniowie powinni się identyfikować – mówił. Jednocześnie zapowiedział, że nowa podstawa programowa ma obecny stan rzeczy zmienić.
Drugi dzień wydarzenia rozpoczął się od wykładu dr hab. Marty Kowalczuk-Walędziak z Uniwersytetu w Białymstoku na temat uznawalności efektów kształcenia nabytych w trakcie mobilności. Temat kontynuował Jacek P. Kaczor, dyrektor I LO w Krakowie, omawiając problemy prawne związane z długoterminowymi wyjazdami uczniów.
Pośród prelegentów tego dnia znaleźli się również eksperci FRSE oraz Komisji Europejskiej, którzy mówili o najważniejszych procesach związanych z realizacją projektów, tj. o działaniach informacyjno-promocyjnych oraz rekrutacji. Na najistotniejsze elementy tej ostatniej kwestii zwróciła uwagę Joanna Kosowska-Pikos, wieloletni pracownik kuratorium oraz pedagog i ekspert FRSE oraz KE.
Trzy dni w Zakopanem były okazją do zdobycia nowej wiedzy – zwłaszcza dla przedstawicieli szkół, które dopiero rozpoczynają przygodę z programem Erasmus+, a dla innych – inspiracją.
Szczegółowa relacja z konferencji dostępna TUTAJ