Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 19.02.2025 r.
Miasto Lublin oraz FRSE przy udziale Ministerstwa Edukacji Narodowej podejmują współpracę, by wspierać młodzież w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym i politycznym. 17 lutego 2025 r. odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia – kluczowy krok w przygotowaniach do Europejskiej Konferencji Młodzieżowej, której gospodarzem będzie Lublin. W marcowej debacie wezmą udział przedstawiciele organizacji młodzieżowych, rządu oraz samorządu.
– Podpisane porozumienie potwierdza, że współpraca samorządu z organizacjami działającymi na rzecz edukacji przynosi realne zmiany. Lublin jest i pozostaje miastem otwartym na młodych ludzi, ich potrzeby i ambicje. Chcemy, aby Europejska Konferencja Młodzieżowa stała się kolejnym krokiem w budowaniu silnej i aktywnej społeczności młodych w Europie. Organizacja tego wydarzenia w naszym mieście to dowód na to, że Lublin stał się ważnym punktem na mapie europejskiej polityki młodzieżowej – podkreślił Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Zawarte porozumienie oraz organizacja konferencji to kolejne kroki w kierunku budowania silniejszej pozycji młodych w Polsce i Europie poprzez rozwój inicjatyw wspierających aktywizację młodzieży.
– Działania na rzecz młodzieży muszą być konsekwentne i systemowe. Dzisiejsze wydarzenie to kolejny krok w tym kierunku – pokazujemy, że młodzi mają okazję do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, ale przede wszystkim realny wpływ na kształtowanie kierunków w polityce, które ich dotyczą, zarówno lokalnych, krajowych, jak i europejskich – dodała Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Już w marcu Lublin stanie się centrum europejskiej debaty o przyszłości młodzieży. Wydarzenie zgromadzi 300 młodych liderów z 40 krajów, którzy wspólnie z decydentami będą pracować nad rekomendacjami dotyczącymi polityki młodzieżowej UE.
– FRSE od ponad 30 lat wspiera młodzież, zarządzając programami takimi jak Erasmus+ czy Europejski Korpus Solidarności. Każdego roku tysiące młodych ludzi zdobywają doświadczenie, które pozwala im rozwijać się zawodowo i społecznie. Organizując tę konferencję, dajemy im jeszcze większe możliwości wpływania na kształt europejskiej polityki młodzieżowej – zaznaczył Mirosław Marczewski, dyrektor generalny FRSE.
Partnerstwo pomiędzy Lublinem a FRSE to realne zobowiązanie do wzmacniania pozycji młodych ludzi w życiu społecznym i politycznym.
– Sukces Lublina jako Europejskiej Stolicy Młodzieży to fundament naszych dalszych działań i naturalna kontynuacja przyjętej polityki młodzieżowej. Angażując lokalne, krajowe i międzynarodowe środowiska, planujemy dalsze projekty skierowane do młodych oraz wspieranie inicjatyw młodzieżowych. Przed nami również dalsza współpraca z organizacjami międzynarodowymi, w tym w ramach programów Erasmus+, Europe Goes Local oraz Europejskiej Polityki Sąsiedztwa – powiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
Jednym z kluczowych tematów konferencji będzie rola młodzieży w umacnianiu wartości europejskich oraz ich wpływ na decyzje polityczne. W obliczu wyzwań takich jak zmiany klimatyczne, migracje czy rosnący eurosceptycyzm młodzi ludzie potrzebują realnych narzędzi do kształtowania przyszłości Europy.
– Europejska Konferencja Młodzieżowa to nie tylko debata, ale i szansa na to, by nasz głos został usłyszany. Chcemy mówić o wartościach europejskich, demokracji i odpowiedzialności, ale także o tym, jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość – powiedziała Lilianna Pankowska, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta.
W trakcie konferencji omawiane będą kluczowe kwestie dla młodego pokolenia, takie jak: