Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 24.02.2025 r.
FRSE bierze aktywny udział w polskiej prezydencji w Radzie UE, a Ministerstwo Edukacji Narodowej powierzyło nam zadanie organizacji kilku międzynarodowych wydarzeń. Dwie duże konferencje odbędą się już w marcu – w Lublinie oraz w Warszawie. Pierwsza poświęcona jest dialogowi młodzieżowemu, druga zaś – edukacji włączającej.
Półroczna prezydencja to nie tylko czas, kiedy jeden kraj staje się głosem całej Europy, lecz także szansa, by wspólnie zmieniać nasz kontynent na lepsze. Kalendarz prezydencji obejmuje oficjalne i nieformalne spotkania odbywające się w Polsce, Brukseli, ale i na całym świecie, w tym: posiedzenia wysokiego szczebla, spotkania urzędnicze, eksperckie oraz wydarzenia organizowane w ramach programu kulturalnego. Wśród nich znajdują się zaś dwie międzynarodowe konferencje w marcu 2025 r., organizowane przez FRSE.
Cykliczna konferencja, która odbywa się podczas każdej z prezydencji, stanowi istotną część konsultacji w ramach unijnego dialogu młodzieżowego. W Lublinie zgromadzi się ok. 300 młodych ludzi z prawie 40 krajów – zarówno z Unii Europejskiej, jak i krajów do niej kandydujących. Uczestnicy będą się koncentrować na takich tematach, jak wzmacnianie poczucia wspólnotowości wśród młodych Europejczyków oraz zwiększanie roli dialogu młodzieżowego na wszystkich etapach procesu decyzyjnego w UE.
W ramach EUYC odbędą się również warsztaty w pięciu obszarach tematycznych:
W konferencji uczestniczą delegaci młodzieżowi wskazani przez resorty edukacji poszczególnych krajów. W razie pytań i wątpliwości związanych z uczestnictwem prosimy się więc kontaktować z tymi instytucjami.
Konferencja „Let’s make inclusion happen! Inclusive education for a fair, resilient and competitive EU” jest organizowana w ramach priorytetu krajowego polskiej prezydencji w dziedzinie edukacji. Ma na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji między ekspertami a praktykami na temat wdrażania edukacji włączającej jak najwyższej jakości – tak by dzieci i młodzież o różnorodnych potrzebach edukacyjnych otrzymywały odpowiednie wsparcie.
Uczestnicy zajmą się m.in. następującymi tematami:
Sesje plenarne będą transmitowane na żywo na stronie głównej FRSE. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy zatem do śledzenia konferencji online!