treść strony

Szkolenia i kursy na wyciągnięcie ręki

Jedni chcą podnieść swoje kwalifikacje, inni myślą, żeby się przebranżowić. Decyzje o rozwoju umiejętności zawodowych realizują w Branżowych Centrach Umiejętności

  • Szkolenie w Miedzeszynie zgromadziło kiladziesiąt osób zainteresowanych BCU

    fot. Szymon Łaszewski/FRSE

Branżowe Centra Umiejętności (BCU) finansowane są z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) – na ten cel przeznaczono ponad miliard złotych. Inwestycja zakłada utworzenie 120 centrów w całym kraju, dostępnych dla uczniów, studentów, dorosłych i nauczycieli kształcenia zawodowego. Jeśli ktoś chce podnieść kwalifikacje lub się przebranżowić, może skorzystać z kursów i szkoleń prowadzonych przez specjalistów z branży, i to całkowicie bezpłatnie! – To szansa, aby każdy miał dostęp do edukacji na najwyższym poziomie. Finansowanie działań edukacyjno-szkoleniowych z KPO pozwala zaoferować najlepsze warunki nauki – wyjaśnia Alina Prochasek z zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie Konkursu i nadzór nad nim.

We wrześniu br. w Miedzeszynie pod Warszawą odbyło się szkolenie, które zgromadziło nauczycieli, dyrektorów szkół  i koordynatorów przedsięwzięć z całej Polski. Mieli szansę dowiedzieć się, jak  jeszcze skuteczniej zarządzać swoimi placówkami. Dla nowych realizatorów ważne z kolei było, aby czerpać wiedzę od tych, którzy już utworzyli pierwsze Centra. – Wierzę, że wspólnie możemy wypracować najlepsze praktyki i uczynić BCU filarem rozwoju zawodowego w Polsce – mówiła Alina Prochasek.  Zwróciła też uwagę na znaczenie współpracy między placówkami a lokalnymi pracodawcami.

Każde BCU ma unikalne zadania i cele, dostosowane do specyfiki branży. Na przykład w Radomiu, w BCU nr 2, uczestnicy uczą się obsługi robotów przemysłowych czy programowania sterowników PLC. Do tej pory przeszkolono tam już 70 osób, a zainteresowanie szkoleniami rośnie.

Rolą BCU jest także zmiana myślenia o edukacji zawodowej w Polsce. –  Chcemy, aby szkolnictwo zawodowe było postrzegane jako wartościowa ścieżka kariery – tłumaczyła A. Prochasek. Już widać, jaki wpływ mają BCU na lokalne społeczności. – Każde szkolenie, certyfikat to krok w stronę lepszej przyszłości. I to jest nasza misja: dać ludziom narzędzia do budowania przyszłości zawodowej – dodała.

Więcej o BCU na: www.frse.org.pl/kpo-bcu-mapa