Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 18.10.2024 r.
26-27 września 2024 r. w Warszawie odbyło się szkolenie z zarządzania przedsięwzięciami realizowanymi w ramach konkursu „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU), realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej (COVES)”, organizowane przez zespół KPO BCU z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – jednostki wspierającej przedsięwzięcie.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ostatecznych odbiorców wsparcia III i IV naboru oraz funkcjonujących już BCU, którzy w czasie szkolenia zaprezentowali dobre praktyki w dziedzinach: ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem, prace wykończeniowe, automatyka przemysłowa oraz logistyka.
Wszystkich beneficjentów przybyłych na szkolenie powitała Alina Prochasek, członkini zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, podkreślając idee i ważność konkursu. Następnie głos zabrała Liliana Budkowska, dyrektor Biura Programów Zewnętrznych, która zapoznała uczestników z głównymi informacjami o przebiegu i wynikach całego konkursu.
Patrycja Makowska, koordynator Zespołu KPO BCU, przedstawiła natomiast kwestie jakościowe dotyczące zarządzania przedsięwzięciem oraz główne dane statystyczne o konkursie. Przedstawiciele liderów III i IV naboru mogli uczestniczyć również w indywidulanych konsultacjach z pracownikami Departamentu Kształcenia Zawodowego (DKZ) MEN w zakresie zakładania BCU.
Podczas indywidualnych rozmów z reprezentantami nowo powstałych BCU przedstawiciele instytucji wybranych w drodze konkursu (III i IV nabór) mogli zaczerpnąć wiedzy i informacji praktycznych związanych z uruchomieniem i funkcjonowaniem pierwszych BCU w Polsce.
Uczestnicy szkolenia podkreślali, jak ważne są takie spotkania między beneficjentem a jednostką wspierającą (FRSE).
FRSE przeprowadziła łącznie cztery nabory wniosków w ramach konkursu, a obecnie jest w procesie podpisywania umów o objęcie wsparciem z instytucjami w ramach III i IV naboru.
Warto przypomnieć, że celem realizacji przedsięwzięć wyłonionych w ramach konkursu jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w poszczególnych branżach poprzez zapewnienie przestrzeni dla innowacyjnej i trwałej współpracy biznesu z edukacją zawodową na wszystkich poziomach kształcenia zawodowego, a także wdrożenie koncepcji doskonałości zawodowej w polskim systemie kształcenia zawodowego.