Instytucjami uprawnionymi do składania wniosków o objęcie wsparciem są wyłącznie organy wykonawcze samorządów województw, tj. zarząd województwa, lub inna, upoważniona jednostka pomocnicza, podlegająca samorządowi województwa (np. urząd marszałkowski, wojewódzki urząd pracy, placówka doskonalenia nauczycieli, spółka samorządowa), z zastrzeżeniem, że dla jednego samorządu województwa (dla jednego województwa) dofinansowanie może uzyskać wyłącznie jeden projekt.
Instytucje składające wniosek o objęcie wsparciem mogą realizować projekty samodzielnie lub w partnerstwie.
Podmioty, o których mowa w art. 4, art. 5 ust. 1 i art. 6 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, dokonują wyboru partnerów spoza sektora finansów publicznych z zachowaniem zasady przejrzystości i równego traktowania podmiotów, w szczególności jest zobowiązany do:
ogłoszenia otwartego naboru partnerów w dzienniku ogólnopolskim lub lokalnym oraz w Biuletynie Informacji Publicznej; w ogłoszeniu powinien być wskazany termin co najmniej 21 dni na zgłoszenie partnerów;
uwzględnienia przy wyborze partnerów: zgodności działania potencjalnego partnera z celami partnerstwa, oferowanego wkładu potencjalnego partnera w realizację celu partnerstwa, doświadczenie w realizacji projektów o podobnym charakterze, współpracę z beneficjentem w trakcie przygotowania projektu;
podania do publicznej wiadomości informacji o stronach umowy o partnerstwie oraz zakresu zadań partnerów.
Wybór partnerów jest dokonywany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu.
Partnerstwo musi być zainicjowane przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia i przed złożeniem wniosku o objęcie wsparciem. Nie jest to równoznaczne z wymogiem zawarcia umowy o partnerstwie między wnioskodawcą a partnerem przed złożeniem wniosku. Wszyscy partnerzy muszą być jednak wskazani we wniosku o objęcie wsparciem, ale jako obowiązkowy załącznik do wniosku należy przedstawić List intencyjny podpisany przez partnerów.
List intencyjny musi zawierać informacje potwierdzające m.in:
chęć przystąpienia do projektu,
podział zadań w partnerstwie,
odpowiedzialność każdej ze stron.
Obowiązkowe jest zawarcie porozumienia lub umowy partnerskiej na etapie podpisywania umowy o objęcie wsparciem z FRSE. Umowa partnerska określa w szczególności zadania partnerów, zasady wspólnego zarządzania projektem oraz sposób przekazywania przez beneficjenta środków finansowych na pokrycie niezbędnych kosztów ponoszonych przez partnerów na realizację zadań w ramach projektu.
|Procedura wnioskowania
Wnioski o objęcie wsparciem składane w ramach naboru będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu informatycznego FRSE dostępnego pod adresem: online.frse.org.pl, w terminie: od 15.10.2022 r. do 15.11.2022 r. do godziny 16:00.
Uwaga: W dniu 3.11.2022 r. wydłużono termin składania wniosków dodnia 30.11.2022 r., godz. 16.00.
Przewidziano jedną rundę naboru wniosków.
FRSE zastrzega sobie prawo do ogłoszenia drugiego naboru w przypadku, gdy nie zostaną objęte wsparciem wszystkie instytucje.
Wnioski o objęcie wsparciem złożone przed i po terminie wskazanym powyżej nie będą rozpatrywane.
Przed przystąpieniem do wypełniania wniosku o objęcie wsparciem należy szczegółowo zapoznać się z Regulaminem naboru wniosków w ramach inwestycji „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych oraz pozostałą dokumentacją związaną z Naborem.
Podpisanie wniosku o objęcie wsparciem następuje w formie załączenia skanu „Oświadczenia” podpisanego przez prawnego reprezentanta (lub reprezentantów) Ostatecznego odbiorcy wsparcia, zgodnie z dokumentem potwierdzającym sposób jego reprezentacji prawnej. W przypadku podpisania wniosku o objęcie wsparciem przez osobę inną niż prawny reprezentant Podmiotu, należy załączyć prawidłowe upoważnienie.
Wniosek o objęcie wsparciem będzie podlegał ocenie formalnej i merytorycznej.
| Obowiązkowe załączniki
Kopia dokumentu potwierdzającego przyjęcie przez MEiN oraz zarząd województwa mechanizmu współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie
Dokument potwierdzający powołanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji
Dokumenty dot. partnerstwa: list intencyjny lub umowa o partnerstwie na rzecz realizacji projektu (jeśli dotyczy)