| Kto może wnioskować?
Instytucjami uprawnionymi do składania wniosków o objęcie wsparciem są wyłącznie organy wykonawcze samorządów województw, tj. zarząd województwa, lub inna, upoważniona jednostka pomocnicza, podlegająca samorządowi województwa (np. urząd marszałkowski, wojewódzki urząd pracy, placówka doskonalenia nauczycieli, spółka samorządowa), z zastrzeżeniem, że dla jednego samorządu województwa (dla jednego województwa) dofinansowanie może uzyskać wyłącznie jeden projekt.
Założenia trzeciego naboru przewidują wybór maksymalnie 1 projektu do dofinansowania (z województwa wielkopolskiego), zgodnie ze złożonym i zaakceptowanym wnioskiem o objęcie wsparciem, określającym zakres, warunki i budżet realizacji projektu.
Instytucje składające wniosek o objęcie wsparciem mogą realizować projekty samodzielnie lub w partnerstwie.
Podmioty, o których mowa w art. 4, art. 5 ust. 1 i art. 6 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, dokonują wyboru partnerów spoza sektora finansów publicznych z zachowaniem zasady przejrzystości i równego traktowania podmiotów, w szczególności jest zobowiązany do:
- ogłoszenia otwartego naboru partnerów w dzienniku ogólnopolskim lub lokalnym oraz w Biuletynie Informacji Publicznej; w ogłoszeniu powinien być wskazany termin co najmniej 21 dni na zgłoszenie partnerów;
- uwzględnienia przy wyborze partnerów: zgodności działania potencjalnego partnera z celami partnerstwa, oferowanego wkładu potencjalnego partnera w realizację celu partnerstwa, doświadczenie w realizacji projektów o podobnym charakterze, współpracę z beneficjentem w trakcie przygotowania projektu;
- podania do publicznej wiadomości informacji o stronach umowy o partnerstwie oraz zakresu zadań partnerów.
Wybór partnerów jest dokonywany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu.
Partnerstwo musi być zainicjowane przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia i przed złożeniem wniosku o objęcie wsparciem. Nie jest to równoznaczne z wymogiem zawarcia umowy o partnerstwie między wnioskodawcą a partnerem przed złożeniem wniosku. Wszyscy partnerzy muszą być jednak wskazani we wniosku o objęcie wsparciem, ale jako obowiązkowy załącznik do wniosku należy przedstawić List intencyjny podpisany przez partnerów.
List intencyjny musi zawierać informacje potwierdzające m.in:
- chęć przystąpienia do projektu,
- podział zadań w partnerstwie,
- odpowiedzialność każdej ze stron.
Obowiązkowe jest zawarcie porozumienia lub umowy partnerskiej na etapie podpisywania umowy o objęcie wsparciem z FRSE. Umowa partnerska określa w szczególności zadania partnerów, zasady wspólnego zarządzania projektem oraz sposób przekazywania przez beneficjenta środków finansowych na pokrycie niezbędnych kosztów ponoszonych przez partnerów na realizację zadań w ramach projektu.