Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 01.04.2025 r.
Program eTwinning obchodzi w tym roku 20 lat. Wspominamy, jak to się wszystko zaczęło, chwalimy się osiągnięciami (nie tylko w liczbach) i patrzymy z radością na dynamicznie rozwijającą się społeczność eTwinnerów
Przez dwie dekady swojej działalności eTwinning połączył milion dwieście tysięcy nauczycieli z 295 tysięcy szkół w 46 krajach, którzy wspólnie zrealizowali blisko 400 tysięcy projektów z udziałem ponad trzech milionów uczniów! Ale w tym programie nie tylko statystyki są ważne – sukces mierzymy przyjaźniami, które powstały przez lata współpracy, inspiracjami, którymi dzielimy się bezustannie, i aktywnością niezwykłej międzynarodowej społeczności nauczycieli, która wspiera się i motywuje do dalszego działania.
Pierwsze kroki
Startując w 2005 r., eTwinning miał konkretną wizję: stworzyć nauczycielom z całej Europy przestrzeń do współpracy edukacyjnej. Pierwszy rok zakończyliśmy w towarzystwie dziesięciu tysięcy nauczycieli z 27 krajów, którzy razem zrealizowali niemal dwa tysiące projektów!
Pierwsze krajowe nagrody dla inicjatyw – opartych na współpracy i charakteryzujących się najwyższą jakością działań – wręczono już w 2005 r., a pierwsze Europejskie Nagrody eTwinning rozdano podczas konferencji w Linz (Austria) w 2006 r. Wówczas powstała też idea Krajowych Odznak Jakości eTwinning. Pierwsze Europejskie Odznaki Jakości przyznano w roku 2007. Dwadzieścia lat później wciąż są symbolem wybitnych działań opartych na współpracy i kreatywnym wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). W Polsce przyznano dotąd 7422 krajowe nagrody i 3165 europejskich wyróżnień!
Nowi na pokładzie
Społeczność eTwinnerów rozwija się nieprzerwanie i bardzo dynamicznie. W 2009 r. do programu dołączyły Turcja, Chorwacja i Rumunia, a w 2010 roku osiągnęliśmy liczbę stu tysięcy zarejestrowanych nauczycieli. W naszej ofercie pojawiły się także liczne szkolenia, które dały możliwość bezpłatnego rozwijania umiejętności i doskonalenia metod pracy.
W 2012 r. powitaliśmy na pokładzie: Armenię, Mołdawię, Tunezję, Ukrainę, Azerbejdżan i Gruzję. Ta ekspansja nadała nowy, wielokulturowy wymiar naszej społeczności. Tylko w tym roku dołączyło do nas kolejne 35 tysięcy nauczycieli, zaangażowanych w blisko pięć tysięcy projektów.
W międzyczasie powstała inicjatywa zrzeszająca uczelnie, które chcą do swojego systemu kształcenia nauczycieli włączyć elementy programu eTwinning. W 2015 r. świętowaliśmy 10-lecie programu, witając Liechtenstein, Serbię i Albanię.
Tworzenie globalnych połączeń
W 2018 r. eTwinning poszerzył granice, przyjmując Liban oraz Jordanię, i tworząc przestrzeń do współpracy edukacyjnej pomiędzy Europą a Środkowym Wschodem. Przekroczyliśmy wówczas także granicę miliona rejestracji na portalu! Powstała też Odznaka Szkoły eTwinning, którą przyznajemy placówkom realizującym inkluzywne działania oparte na współpracy, współdzielonym przywództwie i zaangażowaniu uczniów. Do tej pory otrzymało ją 345 polskich instytucji!
Podczas pandemii eTwinning umożliwił szkołom kontynuację działań, zapewniając liczne szkolenia oraz nowatorskie aktywności wspierające placówki podczas globalnego kryzysu i procesu dostosowywania się do nowej rzeczywistości.
W 2022 r. staliśmy się integralną częścią nowej platformy ESEP (European School Education Platform), która połączyła wspólne możliwości oferowane edukacji szkolnej. W naszych szeregach powitaliśmy także Czarnogórę. W 2024 r. dołączyły do nas Kosowo i Palestyna.
W stronę przyszłości
Od 2014 r. eTwinning połączył siły z programem Erasmus+, umożliwiając nauczycielom korzystanie z tego, co najlepsze w obu inicjatywach. Nowa platforma ESEP zapewni rozwój tej współpracy oraz synergię z pozostałymi inicjatywami Unii Europejskiej.
Dziękujemy za wspólne 20 lat i mamy nadzieję, że nadal będziemy mogli razem wzrastać, łączyć i inspirować kolejne pokolenia nauczycieli. Śledźcie uważnie naszą stronę internetową i profile w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco. Podzielcie się swoimi wspomnieniami z programem eTwinning oraz szkolnymi wydarzeniami związanymi z jubileuszem, dodając w mediach społecznościowych hasztag #eTwinning20. Sprawdźcie, jak świętują inni eTwinnerzy! Więcej na: etwinning.pl.
Co nas czeka w 2025 roku?
Na początku czerwca odbędzie się ceremonia wręczenia nagród laureatom 20. edycji konkursu „Nasz projekt eTwinning”. Już teraz można zapoznać się z listą nagrodzonych na stronie: etwinning.pl/konkursy/konkursy-polskie.
A w listopadzie zaproponujemy wam udział w wyjątkowej konferencji podsumowującej dwie wspólne dekady. Stay tuned!