treść strony

Kształcić Europejczyków

Dziewięć kolejnych polskich uczelni weszło w skład międzynarodowych konsorcjów zwanych Uniwersytetami Europejskimi. Dla instytucji z Rzeszowa, Szczecina czy Białegostoku to ogromna szansa na rozwój

  • Przedstawiciele sojuszy we wrześniu uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez FRSE

    fot. Szymon Łaszewski

Uczę się na Uniwersytecie Europejskim” – tak mogą mówić o sobie studenci uczelni działających w konsorcjach europejskich szkół wyższych. 28 czerwca Komisja Europejska ogłosiła wyniki tegorocznego naboru wniosków o wsparcie funkcjonowania tego rodzaju partnerstw – dofinansowanie otrzymało 14 nowych sojuszy, zrzeszających 130 uczelni. Każdy z nich otrzyma do 14,4 mln euro na cztery lata działalności. W sumie, po tegorocznym naborze, w Europie będą funkcjonować 64 konsorcja, skupiające 560 instytucji z 35 krajów.

Dotąd we współpracę w ramach Uniwersytetów Europejskich zaangażowane były 23 uczelnie z Polski (w 22 konsorcjach), obecnie ich liczbę uzupełniło dziewięć kolejnych: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Leona Koźmińskiego, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Politechnika Opolska oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. 

Jakie otwierają się przed nimi możliwości? Dr hab. Dominik Antonowicz z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, kierownik Katedry Badań nad Nauką i Szkolnictwem Wyższym, przekonuje, że Uniwersytety Europejskie są ogromną szansą szczególnie dla mniejszych instytucji. Dla nich przynależność do sojuszy to widoki na „pełniejszą, horyzontalną internacjonalizację”, czyli wychodzenie z działalnością badawczą i naukową poza granice kraju. Argumentem za przystępowaniem do sojuszy jest też perspektywa dostępu do know-how i współpracy z naprawdę dobrymi europejskimi uczelniami.

Liczą na rozwój
Słowa dr. Antonowicza potwierdzają przedstawiciele szkół wyższych zaangażowanych w dofinansowane w tym roku konsorcja. – Nasz uniwersytet nie jest może dobrze rozpoznawalny i nie ma siedziby w żadnym z największych miast w Polsce, ale jesteśmy największą uczelnią techniczną w regionie i mamy nadzieję, że udział w sojuszu pozwoli nam znaleźć lekarstwo choćby na zmniejszającą się z roku na rok liczbę studentów – mówi Joanna Niemcewicz, dyrektorka Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. – Liczymy na to, że udział w konsorcjum pozwoli nam rozszerzyć współpracę międzynarodową i pozyskać większe dofinansowanie na projekty unijne – dodaje jej uczelniany współpracownik, prof. Przemysław Korytkowski.

Praktycznym efektem tworzenia Uniwersytetów Europejskich ma być m.in. uruchamianie wspólnych kierunków studiów, organizowanie krótkich kursów, wspólne korzystanie z zasobów badawczych oraz wymiana doświadczeń w zakresie metod i programu nauczania. Bruksela kładzie bowiem nacisk na budowanie społeczności praktyków, która wzmocni współdziałanie uczelni należących do sojuszy poprzez wymianę doświadczeń, wiedzy i modeli funkcjonowania. – Komisja wychodzi z założenia, że jakość tworzy się we współpracy, i finansuje takie przedsięwzięcia, w których uczelnie kładą nacisk na wymianę pomysłów i mobilność, przez co nawzajem się wzmacniają – wyjaśnia dr hab. Andrzej Rozmus, profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Z decyzji Komisji cieszą się również w Białymstoku. – Nasze partnerstwo, które tworzy dziesięć szkół wyższych z terenów przygranicznych, umożliwi szerszy przepływ studentów i kadry. To odpowiedź na potrzeby regionów i szansa na dalsze umiędzynarodowienie działań – przekonuje dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej. I zapewnia, że w sojuszu będą działać szeroko: od tworzenia wspólnych programów studiów oraz kursów łączących kształcenie stacjonarne i online, przez otwarcie laboratoriów dla społeczności uniwersytetów partnerskich, po dzielenie się dobrymi praktykami. 

O planach i wyzwaniach stojących przed wszystkimi 32 polskimi uczelniami zaangażowanymi w sojusze Uniwersytetów Europejskich przeczytasz w najnowszej publikacji Wydawnictwa FRSE:  www.frse.org.pl/czytelnia/uniwersytety-europejskie-w-polsce.