Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 01.04.2025 r.
Składasz wniosek w Akcji 2.? Zwiększ swoje szanse na sukces, starannie planując długofalowe efekty działań. Wpływ twojego projektu jest jednym z kryteriów oceny wniosków!
Partnerstwa na rzecz współpracy, realizowane w Akcji 2. programu Erasmus+, polegają na współdziałaniu dwóch lub więcej organizacji z krajów uprawnionych do udziału w programie. Celem jest wymiana doświadczeń, umiędzynarodowienie instytucji oraz tworzenie rezultatów – np. w postaci nowych, innowacyjnych elementów oferty edukacyjnej: kursów, szkoleń czy publikacji.
Jednym z elementów oceny wniosków składanych w Akcji 2. jest kryterium wpływu (nr IV) – eksperci analizują to, w jaki sposób organizacje tworzące partnerstwo zamierzają zagwarantować trwałe efekty projektu. Dlatego właśnie niezależnie od tego, czy planujemy innowacyjne przedsięwzięcie na większą skalę (Partnerstwo współpracy), czy też inicjatywę realizowaną przez nowe i niedoświadczone organizacje (Partnerstwa na małą skalę), powinniśmy starannie zaplanować rezultaty działań i wykazać ich użyteczność.
Jak to zrobić? Prześledźmy ten proces na przykładzie projektów realizowanych w sektorze Edukacja dorosłych. Wpływ, wynikający tak z rezultatów twardych (produkty), jak i miękkich (nowa wiedza, umiejętności), musi się odnosić do:
Identyfikacja wpływu dla każdej z grup
Wpływ powinien obejmować wszystkie ww. grupy. Wnioskodawca (jeśli marzy, by zostać beneficjentem) powinien jednak przede wszystkim skupić się na wykazaniu korzyści projektu dla dorosłych słuchaczy w odniesieniu do ich potrzeb w zakresie edukacji niezawodowej. Bez zidentyfikowania wpływu na tę grupę projekt nie uzyska wysokiej liczby punktów. Wspomniane korzyści mogą dotyczyć rozwoju jednej lub kilku kompetencji kluczowych słuchaczy, a są to np.:
Należy również zaplanować rozwój kadry edukacyjnej, która dzięki projektowi rozwinie swoje umiejętności efektywnej pracy edukacyjnej na rzecz osób dorosłych. Wpływ w kontekście tej grupy może zostać osiągnięty dzięki:
Rozwój kadry powinien wpisywać się w szerszą strategię rozwoju organizacji tworzących partnerstwo. Projekty mogą i powinny zatem uwzględniać tworzenie takich rezultatów, jak:
Tam, gdzie wynika to z charakteru i skali projektu, należy również zidentyfikować i opisać potencjalny wpływ na szerszą społeczność i inne podobne organizacje. Również w przedsięwzięciach na mniejszą skalę można zaplanować działania skierowane na zewnątrz organizacji, takie jak:
Widzieć szerszą perspektywę
Aby wpływ działań projektowych został pozytywnie oceniony na etapie wnioskowania, a następnie rozliczania projektu, musi być spójny z innymi elementami wniosku, a w szczególności z analizą potrzeb grup docelowych.
Gwarancją tego, że działania projektowe przyniosą zakładany wpływ, będzie ich bieżąca ewaluacja oraz monitorowanie (tak aby nie odbiegały od założonych celów). Zatem aby ocenić działania, należy ustanowić – mając na uwadze skalę oraz rodzaj projektu – odpowiednie wskaźniki, zarówno ilościowe (liczba publikacji, wydarzeń, uczestników, odbiorców, audycji radiowych, ulotek itd.), jak i jakościowe (wzrost wiedzy, umiejętności, kompetencji uczestników). Pożądane jest, aby jeszcze w trakcie realizacji działań testować ich spodziewane rezultaty. Co ważne, projekt z założenia ma zakładać trwałą zmianę w odniesieniu do działalności każdej z organizacji tworzących partnerstwo.
Trwałość rezultatów liczy się nie tylko na etapie oceny wniosków, ale również gdy dokonywana jest ocena końcowa. Identyfikowane są wówczas przykłady dobrej praktyki. Aby zwiększyć swoje szanse na to wyróżnienie, dobrze jest wykazać plany wykorzystania rezultatów w dłuższej perspektywie. Warto także chwalić się efektami projektu i dokumentować jego wpływ, na przykład na Platformie EPALE: epale.ec.europa.eu/pl.