Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 23.09.2024 r.
Od ponad dekady Stowarzyszenie Network PL łączy Polaków pracujących w instytucjach unijnych, oferując pomoc na każdym etapie kariery i promując pozytywny wizerunek Polski – mówi prezes Piotr Nowak
Skąd wziął się pomysł na założenie Stowarzyszenia Network PL?
Myślą przewodnią było jednoczenie Polaków pracujących w międzynarodowych organizacjach. Chodziło o to, aby stworzyć przestrzeń, w której mogliby się dzielić doświadczeniami i wspierać w wyzwaniach zawodowych. Ideą było też promowanie Polski jako kraju utalentowanych i kompetentnych pracowników. Rzec można, to był i jest nasz główny cel: budowanie silnej, zgranej społeczności, która wzmacnia więzi między Polakami za granicą oraz dba o pozytywny wizerunek naszego kraju na arenie międzynarodowej.
Jak konkretnie Stowarzyszenie pomaga Polakom pracującym lub chcącym pracować w europejskich organizacjach międzynarodowych?
Wspieramy rodaków na każdym etapie ich kariery w instytucjach międzynarodowych. Promujemy możliwości kariery w Unii Europejskiej. Tym, którzy stawiają pierwsze kroki w Brukseli, na przykład stażystom, zapewniamy pomoc i udzielamy wskazówek. Aby zwiększyć ich szanse na sukces, pomagamy w przygotowaniu do trudnych egzaminów unijnych. Mamy też programy mentoringowe, które wspierają profesjonalistów w drodze do awansu. Ponadto regularnie organizujemy spotkania networkingowe. Chcemy, aby jak najwięcej młodych Polaków miało szansę na staż w instytucjach lub agencjach unijnych, dlatego regularnie organizujemy warsztaty dotyczące staży, na których wyjaśniamy praktyczne aspekty pracy w instytucjach unijnych, tłumaczymy proces rekrutacji i przekonujemy, że warto związać swoją karierę z instytucjami UE.
A jednak mało jest Polaków na kierowniczych stanowiskach w instytucjach unijnych. Dlaczego?
Faktycznie – i potwierdzają to raporty Komisji Europejskiej – Polska pozostaje niedoreprezentowana na stanowiskach kierowniczych. Niemniej sytuacja powoli zmienia się w dobrym kierunku. W Parlamencie Europejskim mamy w tej chwili dyrektor generalną, a w ubiegłych latach doszły nominacje trzech dyrektorów generalnych w Komisji Europejskiej. Rośnie też liczbowo kadra zarządzająca wyższego i średniego szczebla w różnych instytucjach unijnych. Mamy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma.
Jakie trudności napotykają Polacy w instytucjach międzynarodowych? To bariery systemowe?
Nie uważam, żeby były jakieś specyficzne bariery systemowe. Jest raczej kwestia czasu, budowania systemu wzajemnego wsparcia, a także pobudzanie ambicji. Dlatego wydaje mi się ważne, aby Polacy, którzy pracują w instytucjach unijnych, dzielili się swoimi historiami, by dawali sobie wskazówki dotyczące procesu aplikowania na wyższe stanowiska. Zdecydowanie sprzyjają temu wspólne działania i tworzenie sieci kontaktów.
Wspomniał pan o programach szkoleniowych i mentoringowych, które organizujecie. Kto może najwięcej na nich skorzystać?
W 2021 roku Stowarzyszenie Network PL rozpoczęło projekt mentoringu dla średniej kadry zarządzającej w instytucjach Unii Europejskiej. Ideą jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia naszych koleżanek i kolegów, menedżerów wyższego szczebla – dyrektorów, zastępców dyrektorów generalnych oraz dyrektorów generalnych – w celu wsparcia kierowników wydziałów w dalszym rozwoju ich kariery. Chcemy merytorycznie wzmocnić polską kadrę kierowniczą, a tym samym przeciwdziałać problemowi niedostatecznej reprezentacji Polaków zajmujących wyższe stanowiska menedżerskie. Polacy odbywający staż w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim mogą zaś liczyć na program mentoringowy, w którym otrzymują porady na temat możliwości zatrudnienia oferowanego przez instytucje unijne oraz wskazówki dotyczące rozmów rekrutacyjnych i przygotowania CV. Dodatkowo organizujemy spotkania z polskimi menedżerami z różnych instytucji, którzy wprowadzają stażystów w tajniki pracy.
Czy monitorujecie i analizujecie kariery swoich członków?
Nie, nie mamy możliwości ustrukturyzowanego monitoringu w tym zakresie. Mamy na to częściową receptę i jest to unikalna cecha naszej społeczności w Network PL – wymieniamy się nie tylko opiniami i doświadczeniami, ale też success stories. Z wielką przyjemnością organizujemy spotkania z osobami, które odniosły sukces w karierze. A im więcej nas będzie, tym więcej wspólnych celów osiągniemy. Dlatego zachęcam, dołączcie do nas: www.network-pl.org.