treść strony

EuroSkills 2023 Gdańsk

 

Głównym celem projektu było dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy poprzez zaangażowanie przedstawicieli pracodawców i pracowników na wszystkich etapach jego realizacji.

EuroSkills Gdańsk 2023 to ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. Odbywający się co dwa lata i organizowany przez WorldSkills Europe wraz z 31 krajami członkowskimi, EuroSkills gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o szansę zostania najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności. EuroSkills Gdańsk 2023 powita wykwalifikowanych młodych profesjonalistów w wieku poniżej 25 lat z 31 krajów, którzy wezmą udział w konkursach i pokazach w 44 różnych umiejętnościach i zawodach. Spodziewanych jest około 100 000 uczestników wydarzenia z całej Polski i zagranicy. Odwiedzający będą mogli obserwować zawodników w działaniu, a także wypróbować umiejętności związane z zawodem podczas licznych pokazów Try-a-Skill.

Zawodnicy EuroSkills reprezentują swoich rówieśników z kraju i są wybierani do rywalizacji w EuroSkills po wzięciu udziału w krajowych konkursach organizowanych w krajach członkowskich WorldSkills Europe. Podczas EuroSkills, zawodnicy muszą wykazać się umiejętnościami technicznymi zarówno indywidualnie jak i zbiorowo, aby wykonać konkretne zadania w swojej konkurencji. Zawodnicy EuroSkills mają za zadanie wykonać projekt testowy lub serię projektów w ściśle określonych ramach czasowych w ciągu trzech dni. Projekty wymagają złożonej wiedzy technicznej i umiejętności, których młodzi ludzie uczą się i opanowują w trakcie nauki w szkole, studiów i szkoleń w miejscu pracy. Eksperci WorldSkills Europe są kluczową częścią ekosystemu EuroSkills. Każda z 44 konkurencji na EuroSkills wymaga dedykowanego zespołu ekspertów, kierowników warsztatów i wolontariuszy do pomocy, aby rozgrywka mogła się odbyć. Eksperci WorldSkills Europe reprezentują swój kraj członkowski, dzieląc się swoim doświadczeniem w zakresie umiejętności, handlu lub technologii.

Informacje o projekcie

Numer i nazwa Osi priorytetowej: II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji

Numer i nazwa Działania: 2.15 Kształcenie i szkolenie zawodowe dostosowane do potrzeb zmieniającej się gospodarki

Numer naboru: POWR.02.15.00-IP.02-00-001/22

Czas realizacji projektu: od 1 września 2022 r. do 30 listopada 2023 r.

Całkowity budżet projektu: 65 620 715,00 zł

Wkład UE: 55 305 138,60 zł

Środki budżetu państwa – dotacja celowa: 10 315 576,40 zł

 

Projekt  realizowany był ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) wspiera rozwój edukacji zawodowej.