1500 zawodników z ponad 65 krajów i regionów z całego świata zbierze się w Lyonie, aby rywalizować w 62 dyscyplinach zawodowych. Od florystyki po układanie płytek i podłóg – WorldSkills Lyon 2024 da tym młodym zawodnikom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i podzielenia się swoimi pasjami z setkami tysięcy odwiedzających.
Celem konkursu jest stworzenie prawdziwej platformy uznania i promocji celów i wartości WorldSkills International na całym świecie, takich jak doskonałość, zaangażowanie, uczciwość, równość.
Najlepsza czternastka z Polski, wyłoniona w konkursach SkillsPoland, będzie rywalizować w międzynarodowym konkursie WorldSkills Lyon 2024 z najlepszymi na świecie. Zawody odbędą się w dniach 10-15 września. Zawodnicy wystartują w 11 konkurencjach: instalacje elektryczne, instalacje sanitarne i grzewcze, chmura obliczeniowa, cyberbezpieczeństwo, frezowanie CNC, przemysł 4.0, integracja robotów przemysłowych, spawanie, gotowanie, obsługa gości hotelowych, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych.
Gabriela Lis (21 lat) – obsługa gości hotelowych
Gabriela ukończyła technikum o profilu technik hotelarstwa w Zespole Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni. Obecnie pracuje jako recepcjonistka w Metropolitan Boutique Hotel 4* w Krakowie, gdzie praca jest jej pasją. W pogoni za spełnianiem marzeń w branży hotelarskiej przeprowadziła się z rodzinnego miasta do Krakowa. Poza pracą Gabriela dba o aktywność fizyczną, regularnie uczęszczając na basen i siłownię. Jej pasja do hotelarstwa zrodziła się już w pierwszej klasie technikum. O WorldSkills usłyszała po raz pierwszy w 2022 roku, kiedy nauczyciel w szkole zaproponował jej udział w eliminacjach WorldSkills Poland w Gdańsku, gdzie zdobyła trzecie miejsce.
Obsługa gości hotelowych wymaga cierpliwości, empatii i szacunku, a Gabriela doskonale radzi sobie z wyzwaniami tego zawodu.
Partnerzy zawodniczki: AICR i Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdyni
Tomasz Chlipała (21 lat) – instalacje elektryczne
Tomasz jest studentem elektrotechniki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od najmłodszych lat fascynują go maszyny, kabelki i elektryczność. Jego pasja do elektryki zaczęła się w dzieciństwie, kiedy majsterkował przy prostych układach elektrycznych. W dziedzinie elektryki ceni sobie wszechstronność i dynamiczność pracy, która codziennie przynosi nowe wyzwania. Tomasz poza elektryką interesuje się sportem, lubi grać w piłkę nożną, uprawia sporty zimowe i turystykę górską. Jego droga do WorldSkills zaczęła się od chwili, gdy dowiedział się o konkursie od nauczyciela z technikum.
Skupia się na doskonaleniu umiejętności praktycznych poprzez regularne treningi i praktykę w laboratorium. W przyszłości chciałby rozwijać się w kierunku automatyki budynkowej i przemysłowej.
Dominik interesuje się informatyką od najmłodszych lat. Już w szkole podstawowej pisał proste skrypty, a w gimnazjum uczestniczył w Olimpiadzie Informatycznej, koncentrując się na C++ i algorytmice. W technikum rozpoczął pracę przy komercyjnych projektach opartych o chmurę obliczeniową. Pracuje jako Cloud Architect, pomagając firmom wdrażać i optymalizować infrastrukturę chmurową. Kontynuuje naukę online na niemieckim uniwersytecie International University of Applied Sciences. Jego przygoda z WorldSkills rozpoczęła się w 2021 roku, kiedy wygrał eliminacje w Lublinie. Mimo odwołania konkursu w Szanghaju, ponownie wygrał eliminacje w 2022 roku, co zapewniło mu udział w zawodach w Lyonie 2024.
Partner zawodnika: SoftwareMind
Filip Brzozowski – cyberbezpieczeństwo
Filip jest absolwentem Technikum Mechatronicznego w Warszawie. Od zawsze interesowały go nowinki technologiczne, szczególnie związane z bezpieczeństwem i sieciami. Lubi rozwiązywać problemy i tworzyć nowe rozwiązania. W wolnym czasie spaceruje po górach. Ceni sobie różnorodność w swoim zawodzie oraz możliwość pracy dla różnych firm. W zawodach WorldSkills 2024 w Lyonie będzie w drużynie z Jakubem Bliźniukiem, rywalizując w konkurencji dwuosobowej.
Partner zawodnika: ITSS
Jakub Bliźniuk – cyberbezpieczeństwo
Jakub, absolwent Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie, obecnie studiuje cyberbezpieczeństwo na Politechnice Warszawskiej. Jego pasja do tej dziedziny zaczęła się już w szkole podstawowej. Jego zainteresowania skupiły się na szeroko pojętym bezpieczeństwie, od programowania, przez sieci, po projektowanie hardware'u. Jakub jest laureatem wielu konkursów, w tym OOWEE i Intel AI Global Impact. Zdobycie pierwszego miejsca w SkillsPoland Gdańsk 2022 umożliwiło mu reprezentowanie Polski na WorldSkills Lyon.
Partner zawodnika: ITSS
Jakub Netter (19 lat) – mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych
Jakub uczy się w Zespole Szkół Rolniczych, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance. Jego pasją jest motoryzacja, którą odkrył już w dzieciństwie. Pracuje na gospodarstwie i zdobył kwalifikację do EuroSkills, wygrywając ogólnopolski konkurs Młody Mechanik na Medal. Do międzynarodowego konkursu podchodzi ostrożnie, ale ma nadzieję, że zdobyte umiejętności pomogą mu znaleźć dobrą pracę w przyszłości.
Partner zawodnika: PIGMIUR
Patryk Kubański (23 lata) – przemysł 4.0
Patryk ukończył automatykę i robotykę stosowaną na Politechnice Warszawskiej. Udział w WorldSkills Poland pomógł mu zdobyć pracę w Rockwell Automation jako Field Service Engineer, gdzie projektuje i uruchamia systemy automatyki przemysłowej. W konkurencji przemysł 4.0 Patryk chce przyczynić się do rewolucji technologicznej, integrując najnowsze technologie w jeden wydajny system. Marzy o dalszym rozwoju i udziale w tej rewolucji.
Partnerzy zawodnika: Festo i Siemens
Krzysztof Woźniak – przemysł 4.0
Krzysztof ukończył automatykę i robotykę stosowaną na Politechnice Warszawskiej i jest na ostatnim semestrze elektrotechniki. Zdobył pierwsze miejsce w SkillsPoland 2022 w konkurencji przemysł 4.0. Największą satysfakcję daje mu uruchamianie maszyn i różnych obiektów. Poza pracą lubi biegać, ćwiczyć na siłowni oraz jeździć na rowerze.
Partnerzy zawodnika: Festo i Siemens
Alan Kaczkowski (21 lat) – spawalnictwo
Alan jest absolwentem szkoły branżowej z tytułem montera kadłubów jednostek pływających. Do spawalnictwa zainspirował go ojciec, który jest wybitnym specjalistą w tej dziedzinie. Alan zdobył medal doskonałości podczas zawodów branżowych EuroSkills Gdańsk. Udział w międzynarodowych zawodach zmienił jego życie, dając mu nowe kontakty i doświadczenia. Chce rozwijać się w swoim fachu i w przyszłości otworzyć własne przedsiębiorstwo.
Partnerzy zawodnika: CRIST i SIMP
Krzysztof Szewczyk – instalacje sanitarne i grzewcze
Krzysztof uczy się w Zespole Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie. Zdobył drugie miejsce w konkursie SkillsPoland, co umożliwia mu reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej. W konkursie zmierzy się z zadaniami wymagającymi diagnozy usterek i uruchamiania systemów automatyki domowej i budowlanej.
Partner zawodnika: GROHE
Kajetan Sarna – frezowanie CNC
Kajetan jestmaturzystą po Technikum nr 10 we Wrocławiu. Interesuje się mechatroniką, muzyką i grą na skrzypcach. Planuje studiować mechatronikę na Politechnice Wrocławskiej i kontynuować rozwój w dziedzinie CNC.
Partner zawodnika: DMG MORI
Janusz Perucki (21 lat) – gotowanie
Ukończył Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. Gotowanie jest jego pasją, którą zaraziła go babcia. Konkurencja, w której staruje, wymaga ciągłego skupienia, zmysłu estetycznego, dbałości o szczegóły, cierpliwości oraz umiejętności pracy pod presją czasu. Jego zadaniem podczas WorldSkills Lyon będzie przygotować potrawę ze wskazanej listy produktów, według określonych zasad i w odpowiednim czasie. Udział w międzynarodowym konkursie to dla niego szansa na podniesienie poziomu wiedzy, umiejętności zawodowych i kompetencji zawodowych. W przyszłości chciałbym zaistnieć w świecie gastronomicznym i stać się jednym z najbardziej wpływowych kucharzy na świecie.
Partnerzy zawodnika: Bidfood i Ashanti
Piotr Wyrzyk (24 lata) – integracja robotów przemysłowych
Ukończył studia magisterskie na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Mechatroniki na kierunku Automatyka, Robotyka i Informatyka Przemysłowa. Pracuje w firmie ABB – jednym z globalnych liderów robotyki. Dzięki udziale w konkursie EuroSkills Poland miał okazję poszerzyć swoją wiedzę w zakresie automatyki i robotyki. Jest pełen przekonania, że przygotowania do zawodów w Lyonie oraz sam udział pozwolą mu jeszcze bardziej pogłębić umiejętności, co zaowocuje w przyszłym życiu zawodowym. Jego głównym zadaniem podczas WorldSkills Lyon będzie zbudowanie aplikacji przemysłowej bazującej na robocie przemysłowym. Na zawodach wystartuje z Hubertem Krasuskim (konkurencja dwuosobowa).
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Studiował Automatykę, Robotykę i Informatykę Przemysłową. Pracuje jako inżynier robotyk w firmie CoRobotics Sp. z o.o., gdzie zajmuje się programowaniem robotów przemysłowych oraz integracją systemów automatyki. Udział w zawodach WorldSkills jest dla niego możliwością poszerzenia wiedzy i podniesienia kompetencji, a także spełnieniem własnych ambicji. W przyszłości chciałby zostać kierownikiem zespołu specjalistów opracowujących maszyny zrobotyzowane. Na zawodach wystartuje z Piotrem Wyrzykiem (konkurencja dwuosobowa).
Partner zawodnika: FANUC
Trenerzy polskiej reprezentacji
Marcin Berta, konkurencja: frezowanie CNC DMG MORI Polska Sp. z o.o.
„Każdego dnia ucz się czegoś nowego i rób coś dobrego”.
Absolwent Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Lubi współzawodnictwo. Od wielu lat związany z dziedziną obróbki skrawaniem. Uczestnik licznych konferencji i seminariów dotyczących obróbki skrawaniem oraz popularyzator tej dziedziny wśród młodych osób. W swoim zawodzie ceni rzetelność oraz wiedzę techniczną.
Andrzej Szulik, konkurencja: instalacje elektryczne Hager Polo Sp. z o.o. – Market Management Manager
„Odkrywaj pasję we wszystkim, co robisz i co jest dla Ciebie ważne”.
Pasjonat praktycznej inżynierii. Zwolennik zorganizowanej pracy i zrównoważonego rozwoju zawodowego i osobistego. Posiada ponad 30-letnie doświadczenie na profesjonalnym rynku rozdziału energii, zarządzania energią elektryczną i automatyki budynków. Od wielu lat odpowiedzialny za wprowadzenie i utrzymanie na rynku rozwiązań dla budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego. W swoim zawodzie ceni uniwersalność i nieustanny rozwój – szeroko pojęte instalacje elektryczne zmieniają się wraz ze zmieniającym się wokół nas światem.
Iwona Niemczewska, konkurencja: gotowanie szefowa kuchni i właścicielka restauracji „Z Drugiej Strony Lustra" w Szczecinie
„Daj się pochłonąć gotowaniu bez reszty, ćwicz, doskonal się i wkładaj całe serce. Nigdy się nie poddawaj, walcz fair do końca”.
Uzyskała najwyższy stopień Grand Diplome we francuskiej szkole kulinarnej Le Cordon Bleu w Londynie oraz ukończyła szkolenie w Institute Paul Bocuse w Lyonie. W 2018 r. przewodnik Gault and Millau (wpływowy przewodnik po restauracjach, który w 1965 roku stworzyło dwóch francuskich krytyków kulinarnych – Henri Gault i Christian Millau) przyznał jej tytuł Najlepszej Kobiety Chef roku. Jest członkiem zarządu Klubu Szefów Kuchni, członkiem zarządu najstarszego stowarzyszenia Chaine des Rotisseurs, członkiem Slow Food International, członkiem San Pellegrino Young Chef Academy, sędzią konkursu San Pellegrino oraz innych międzynarodowych i narodowych konkursów kulinarnych. Od 2018 r. pełni funkcję eksperta konkurencji, przygotowując zawodników do EuroSkills i WorldSkills.
Piotr Strzałkowski, konkurencja: instalacje sanitarne i grzewcze Training Center Manager w GF, Building Flow Solutions
„Uczymy się przez całe życie”.
Absolwent Politechniki Warszawskiej (Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska), absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Zarządzania), Abiturient MBA na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Specjalista z wieloletnim doświadczeniem, obecnie odpowiedzialny za rozwój kanału szkoleniowego w GF BFS. Praktycznie całe życie zawodowe związany z międzynarodowymi firmami produkcyjnymi działającymi w sektorze budownictwa. Pracował na stanowiskach menedżerskich związanych z handlem i wsparciem technicznym. W swoim zawodzie ceni możliwość ciągłego rozwoju związanego z nowymi produktami, technologiami, trendami oraz fakt, że swoją wiedzą może dzielić się z innymi.
dr inż. Mirosław Czechlowski, konkurencja: mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
„Nie zmuszę nikogo do tego, aby czegoś się nauczył. Mogę jedynie wzbudzić jego zainteresowanie, aby sam chciał się tego nauczyć”.
Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Bielicach oraz Wydziału Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Poznańskiej. Od 1998 r. pracownik badawczo-dydaktyczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prodziekan ds. studiów na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej, adiunkt w Pracowni Inżynierii Systemów Energetycznych w Katedrze Inżynierii Biosystemów. Prowadzi prace badawcze w zakresie zastosowania spektrometrii bliskiej podczerwieni do oceny jakości produktów rolniczych oraz biopaliw. W obrębie jego zainteresowań związanych z dydaktyką znajdują się silniki spalinowe, ciągniki rolnicze, diagnostyka maszyn oraz agrotronika. Autor oraz współautor ponad 30 artykułów naukowych, autor ok. 200 artykułów z zakresu eksploatacji oraz napraw ciągników i maszyn rolniczych publikowanych w czasopismach branżowych.
Katarzyna Thiel-Winkler, konkurencja: obsługa gości hotelowych Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni
„Każda porażka jest szansą, żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej”.
Absolwentka Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF w Poznaniu. Od 27 lat pracuje jako nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych hotelarsko-turystycznych w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni. Od 2015 r. współpracuje z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Gdańsku, gdzie między innymi pełniła funkcję eksperta w Wydziale Egzaminów Zawodowych. Od 2008 r. odpowiada za przygotowanie uczniów do konkursów i olimpiad zawodowych w zakresie hotelarstwa i turystyki. Za całokształt pracy zawodowej otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i nagrodę Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla turystyki przez Ministra Edukacji Narodowej. W swoim zawodzie ceni kontakt z młodym człowiekiem, którego słucha i z których rozmawia. Uwielbia rozbudzać pasję do turystyki i hotelarstwa u swoich uczniów.
Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej w Gdańsku. Inżynier spawalnik w firmie Dellner, liderze branżowym w zakresie projektowania, produkcji i serwisu systemów połączeń dla pojazdów szynowych. Jego praca obejmuje obszary projektowania, rozwoju, testowania, obliczeń, analiz, dokumentacji i zarządzania systemem. Od 2021 r. pełni funkcję eksperta podczas EuroSkills.
Adiunkt w jednostce Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa. Dr nauk technicznych w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, ukończył MBA na Akademii Koźmińskiego.
Michał Furmankiewicz, konkurencja: chmura obliczeniowa Architekt w Chmurze
„Architecture is everything”.
Jako Solution Architect łączy potrzeby biznesowe z możliwościami IT. Odgrywa kluczową rolę w procesie projektowania i implementacji rozwiązań technologicznych. Przez ostatnie 10 lat pracował w firmie Microsoft, współpracując z różnego rodzaju przedsiębiorstwami. Obecnie zajmuje się wspieraniem polskich firm chcących efektywnie pracować w chmurze obliczeniowej oraz budować w niej rozwiązania. Jest organizatorem konferencji chmurowych w Polsce, takich jak Cloudyna, Cloud Connect, Cloud Native Poland. W wolnym czasie występuje na meetupach i pisze na blogu. Jego motorem napędowym oraz największą motywacją do przeprowadzania wszelkich działań jest świadomość, że rozwiązania techniczne wpływają na wyniki biznesowe.
Damian Krawczyk, konkurencja: przemysł 4.0 Politechnika Śląska
„Im więcej kto z nas umie, tym bardziej wie, jak mało, i łatwiej to rozumie, im więcej kto z nas umie…”
Od 25 lat spełnia się jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Politechnice Śląskiej w Katedrze Mechatroniki na Wydziale Elektrycznym. Prowadzi zajęcia z zakresu robotyki, automatyki przemysłowej oraz cyfrowego przetwarzania obrazów. Współpracuje z przemysłem, między innymi poprzez prowadzenie szkoleń w tematyce pneumatyki przemysłowej, hydrauliki siłowej, napędów elektrycznych, sterowników programowalnych, sensoryki, mechatroniki czy przemysłu 4.0.
Grzegorz Łazęcki, konkurencja: cyberbezpieczeństwo IT Systems and Solutions Sp. z o.o.
W 2003 roku z wyróżnieniem ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Był odpowiedzialny za zaprojektowanie i wdrożenie systemów bezpieczeństwa dla jednej z dużych spółek energetycznych w Polsce oraz budowę i wdrożenie systemu zabezpieczenia ruchu WWW i chmury prywatnej dla Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w NASK PIB. Jego pracą i pasją jest projektowanie i wdrażanie systemów bezpieczeństwa IT dla dużych i średnich firm. W swoim zawodzie ceni nieustanne wyzwania i nowe technologie do walki z zagrożeniami.