Zielone Szkoły dla Powodzian

treść strony

Aktualności

Zielone szkoły
Finansowanie wyjazdów w ramach „Zielonych Szkół dla Powodzian”

Trwa realizacja programu „Zielone Szkoły dla Powodzian” Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dzieci z terenów dotkniętych powodzią wraz z opiekunami wyjeżdżają do ośrodków wypoczynkowych w całej Polsce. Do 11 października br. z bezpłatnego wypoczynku skorzystało ponad 400 osób – dzieci i wychowawców. W nadchodzących tygodniach zaplanowane są wyjazdy blisko 1000 uczniów i uczennic. Dotychczas wszystkie podmioty oferujące noclegi i transport świadczyły swoje usługi bezpłatnie. Na mocy art. 94b ust.1a ustawy o systemie oświaty MEN proceduje podpisanie z FRSE umowy o dotację celową, gwarantując tym samym środki finansowe na sfinansowanie organizacji wyjazdów. W najbliższych dniach operator programu „Zielone Szkoły dla Powodzian” – Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – ogłosi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w zakresie noclegów i transportu. Oferty będą mogły złożyć wszystkie zainteresowane podmioty spełniające wymogi określone w zapytaniu. Po rozstrzygnięciu postępowania FRSE zyska możliwość opłacania pobytu i dojazdu dzieci oraz opiekunów. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą nadal korzystać z oferty „Zielonych Szkół dla Powodzian” bez ponoszenia kosztów. Program potrwa do 31 grudnia 2024 r.

Szczegółowe informacje znajdują się w komunikacie Ministra Edukacji o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą „Zielone Szkoły dla Powodzian”.

Zielone szkoły
„Zielone Szkoły dla Powodzian”: wycieczki dla uczniów z zalanych terenów

Dzieci i młodzież z terenów dotkniętych powodzią otrzymają wsparcie. Jedną z form pomocy jest zapewnienie uczniom i uczennicom wypoczynku i zajęć w bezpiecznym miejscu. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło specjalny system, który umożliwi organizację wyjazdów poprzez sprawną współpracę różnego typu podmiotów.

Szkoły poszkodowane w wyniku powodzi mogą zgłaszać chęć organizacji pobytu dla swoich uczniów i uczennic. W Strefie Pracownika Systemu Informacji Oświatowej (SIO) została udostępniona ankieta https://strefa.ksdo.gov.pl, która umożliwi określenie potrzeb poszczególnych placówek. Dzięki temu możliwe będzie skierowanie pomocy do uczniów, którzy najbardziej jej potrzebują. Zależy nam na tym, aby w trudnym dla nich okresie dzieci i młodzież wspólnie z opiekunami znaleźli się w bezpiecznym i przyjaznym miejscu. Nasze działania podejmujemy we współpracy z partnerami, m.in. Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Infrastruktury oraz spółką PKP Intercity.

Dzięki temu możliwe będzie skierowanie pomocy do uczniów, którzy najbardziej jej potrzebują. Zależy nam na tym, aby w trudnym dla nich okresie dzieci i młodzież wspólnie z opiekunami znaleźli się w bezpiecznym i przyjaznym miejscu. Nasze działania podejmujemy we współpracy z partnerami, m.in. Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Infrastruktury oraz spółką PKP Intercity.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w imieniu MEN wspiera koordynację działań pomiędzy daną szkołą a organizatorami pobytu uczniów poza ich miejscem zamieszkania. Pomaga również w zapewnieniu darmowego transportu (podróż do miejsca pobytu i z powrotem). Na stronie internetowej www.frse.org.pl/zielona-szkola utworzono bazę ofert wypoczynku i zajęć ze strony zarówno instytucji publicznych, jak i sektora prywatnego.

Wyjazdy będą organizowane do miejscowości, które zgłoszą się z inicjatywą nieodpłatnego przyjęcia uczniów z poszkodowanych terenów lub do ośrodków wypoczynkowych czy sportowych, które zaproszą uczniów i zorganizują program pobytu z uwzględnieniem ich wieku (według podziału na: klasy 1-3, 4-8 i uczniów szkół ponadpodstawowych) oraz zapewnią wyżywienie.

Organizacja wycieczek odbędzie się na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.

Do włączenia się w organizację bezpłatnych „Zielonych Szkół dla Powodzian” zachęcamy samorządy i inne podmioty.

W działaniach uczestniczą wszyscy kuratorzy oświaty, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.

Przypominamy też, że dzieci i młodzież, rodzice uczniów, a także nauczyciele z terenów dotkniętych powodzią mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego dostępnego pod numerem telefonu: 22 347 48 97.

„Zielone Szkoły dla Powodzian” – bezpłatna pomoc dla uczniów z terenów objętych powodzią

Minister Edukacji uruchamia za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej możliwość zgłaszania poszkodowanych szkół z południa kraju, które dla swoich uczniów chcą zorganizować wycieczki szkolne w miejsca niedotknięte skutkami powodzi.

Wyjazdy będą organizowane do miejscowości, które zgłoszą się z inicjatywą bezpłatnego przyjęcia uczniów z tych terenów, lub do ośrodków wypoczynkowych czy sportowych, które zaproszą uczniów i zorganizują program pobytu, z uwzględnieniem wieku uczniów (wg podziału na klasy 1–3, 4–6, 7–8 i uczniów szkół ponadpodstawowych).

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji wspiera skoordynowanie działań pomiędzy szkołą a organizatorami pobytu uczniów poza ich miejscem zamieszkania, a także umożliwienie organizacji darmowego transportu dla uczniów do miejsca pobytu i powrotu do domu.

Zapraszamy do współpracy wszystkie podmioty, które chcą zaangażować się w realizację „Zielonych Szkół dla Powodzian”. Zarówno firmy transportowe, jak i ośrodki oferujące zakwaterowanie oraz organizatorzy zajęć i atrakcji dla dzieci mogą stać się częścią tego wyjątkowego projektu, wspierając najmłodszych w powrocie do codzienności. Wspólnie możemy pomóc uczniom odzyskać poczucie bezpieczeństwa i zapewnić im wytchnienie w trudnych chwilach!

„Zielone Szkoły dla Powodzian” – relacje w mediach

Prezentujemy wybrane materiały dotyczące projektu „Zielone Szkoły dla Powodzian”, które ukazały się w mediach od września 2024 r. Obejmują one zarówno informacje prasowe, artykuły i publikacje opisujące wsparcie dla uczniów z terenów dotkniętych powodzią, szczegóły organizacji wyjazdów, oraz możliwości zgłaszania ofert wypoczynku.

1. Rzeczpospolita, 20.09.2024 „Uczniowie z terenów dotkniętych przez powódź pojadą na zielone szkoły”

https://edukacja.rp.pl/oswiata/art41166601-uczniowie-z-terenow-dotknietych-przez-powodz-pojada-na-zielone-szkoly

2. Fakty TVN, 21.09.2024 r.

https://fakty.tvn24.pl/zobacz-fakty/pomoc-dla-dzieci-z-terenow-ktore-dotknela-powodz-pierwsza-zielona-szkola-rusza-w-poniedzialek-st8101043

3. Epedagogika; 23.09.2024; „Zielone Szkoły” dla ofiar powodzi – inicjatywa MEN

https://epedagogika.pl/aktualnosci/zielone-szkoly-dla-ofiar-powodzi-inicjatywa-men-8417.html

4. Teleexpress 23.09.2024, TVP; „Zielone Szkoły dla uczniów z terenów dotkniętych powodzią”

https://www.tvp.info/82465709/zielone-szkoly-dla-uczniow-z-terenow-dotknietych-powodzia

5. TVN24, 23.09.2024 r., Przyjmują dzieci z zalanych miejscowości, organizują zielone szkoły

https://tvn24.pl/polska/powodz-w-polsce-przyjmuja-dzieci-z-zalanych-miejscowosci-organizuja-zielone-szkoly-st8103847

6. Serwis Samorządowy PAP, 24.09.2024 r. Zielone szkoły i zajęcia sportowe dla uczniów dotkniętych powodzią. Rząd ogłosił nowe formy wsparcia

https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/zielone-szkoly-i-zajecia-sportowe-dla-uczniow-dotknietych-powodzia-rzad

7. Gazeta Prawna, 27.09.2024, „Zielona szkoła" dla powodzian. MEN zachęca do zgłoszeń”

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/9620372,zielona-szkola-dla-powodzian-men-zacheca-do-zgloszen.html

8. Radio dla Ciebie, 22.09.2024 r. „Warszawa udostępnia miejsca na „zielone szkoły”. Ponad 400 placówek zamkniętych przez powódź”

https://www.rdc.pl/aktualnosci/warszawa/zamkniete-szkoly-przedszkola-zlobki-powodz-zielone-szkoly-dla-powodzian-warszawa-trzaskowski_U08lwUVsCT2DDEgSbI3v

9. Wyborcza.pl. Trójmiasto, 23.09.2024 r. Dzieci z Kłodzka przyjechały do Sopotu na zieloną szkołę. "W pociągu nie było rozmów o powodzi”

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,31328362,dzieci-z-klodzka-przyjechaly-do-sopotu-na-zielona-szkole-w.html

 
Organizatorzy:

Partnerzy i sponsorzy: