Zielone Szkoły dla Powodzian

treść strony

Aktualności

Zielone szkoły
Zielone Szkoły dla Powodzian: podsumowanie programu

Zakończył się program „Zielone Szkoły dla Powodzian”, który miał na celu wsparcie dzieci z terenów dotkniętych żywiołem. Z wyjazdów w bezpieczne miejsca skorzystało aż 2837 uczniów oraz 297 nauczycieli. FRSE – w imieniu Ministerstwa Edukacji Narodowej – zajmowała się koordynacją inicjatywy, która została wysoko oceniona przez samych uczestników. To najlepszy dowód sukcesu programu, a przede wszystkim – jego istotnej roli w trudnych okolicznościach.

Program „Zielone Szkoły dla Powodzian” stanowił szybką reakcję na sytuację kryzysową, jaką była wrześniowa powódź w południowo-zachodniej Polsce. Kluczowe było wsparcie dzieci i młodzieży z obszarów objętych stanem klęski żywiołowej (część województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego) poprzez organizację bezpiecznego zakwaterowania oraz zapewnienie transportu. Ministerstwo Edukacji Narodowej powierzyło to zadanie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Do realizacji przedsięwzięcia powołaliśmy zespół projektowy, który zajmował się organizacją wyjazdów, rekrutacją uczestników, monitorowaniem przebiegu pobytów oraz współpracą z partnerami – w tym jednostkami samorządowymi i kuratoriami oświaty. Uruchomiliśmy również specjalną infolinię oraz stronę internetową https://www.frse.org.pl/zielona-szkola. Dzięki zaangażowaniu pracowników program został przeprowadzony z dużym sukcesem.

Niemal do końca trwania projektu wszyscy partnerzy nieodpłatnie organizowali zarówno przejazdy, jak i pobyty dzieci. Uczniowie z terenów dotkniętych powodzią mieli zapewniony transport oraz zakwaterowanie w wysokiej jakości obiektach. Organizowano także dodatkowe atrakcje edukacyjne oraz rekreacyjne, takie jak m.in. wycieczki krajoznawcze, warsztaty tematyczne, a także liczne zajęcia sportowe, które umożliwiały dzieciom aktywne spędzanie czasu, rozwijanie zainteresowań i pasji. Wszystko to pozwoliło w pełni skoncentrować się na potrzebach dzieci – bez obciążania ich ani ich rodzin dodatkowymi kosztami.

Kluczowymi partnerami projektu byli: Centralny Ośrodek Sportu (COS), AMW Rewita, Hotele Arche, Fundacja Leny Grochowskiej, PKO Fundacja, Miasto Sopot, Urząd Miasta Zielona Góra, PKP Intercity, Polregio, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Grupa Stalko.

Rezultaty i ocena programu

Inicjatywa ruszyła 20 września 2024 r., a już 3 dni później pierwsi uczniowie wraz z opiekunami przenieśli się w bezpieczne miejsce – z dala od zalanych terenów.

Z programu, który trwał do 31 grudnia 2024 r., łącznie skorzystało 2837 uczniów oraz 297 nauczycieli w ramach 52 wyjazdów.

Wypoczynek i zajęcia w bezpiecznych miejscach pomogły uczniom zregenerować się psychicznie oraz odciągnąć myśli od traumatycznych wspomnień.

Mapa wyjazdów

Opinie uczestników programu oraz opiekunów były bardzo pozytywne zarówno w zakresie organizacji, jak i efektywności programu. W przeprowadzonym przez FRSE badaniu ankietowym wśród koordynatorów ze szkół program otrzymał średnią ocenę 4,74/5. Doceniono zwłaszcza lokalizacje miejsc zakwaterowania (4,95/5), warunki w obiektach (4,73/5) oraz organizację transportu (4,61/5). Respondenci podkreślali, że wyjazdy stanowiły doskonałą okazję do integracji dzieci oraz ich regeneracji psychicznej.

Ocena pracy FRSE również była bardzo wysoka: 4,87/5 za obsługę zgłoszeń oraz 4,83/5 za gotowość do pomocy.

Mobilne Centrum Edukacyjne w trasie

W ramach dodatkowych działań – na prośbę kuratorów oświaty – FRSE zorganizowała zajęcia i warsztaty z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, co zapewniło Mobilne Centrum Edukacyjne (MCE). Ten wyjątkowy pojazd odwiedzał szkoły, których uczniowie – ze względów losowych – nie mogli wziąć udziału w organizowanych wyjazdach. Pierwsze zajęcia w takiej formie odbyły się 12 października 2024 r.

MCE dotarło do 16 placówek, oferując aktywności edukacyjne dla 2266 uczniów.

Przykład dobrej praktyki

Program „Zielone Szkoły dla Powodzian” był odpowiedzią na realne potrzeby dzieci i społeczności lokalnych dotkniętych klęską żywiołową. Dzięki wzorowej współpracy z MEN, jednostkami samorządowymi oraz partnerami udało się zapewnić kompleksowe wsparcie edukacyjne, psychologiczne i logistyczne. Program osiągnął swoje cele, stając się przykładem efektywnego działania na rzecz dzieci i młodzieży w trudnych sytuacjach życiowych.

Zielone szkoły
Finansowanie wyjazdów w ramach „Zielonych Szkół dla Powodzian”

Trwa realizacja programu „Zielone Szkoły dla Powodzian” Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dzieci z terenów dotkniętych powodzią wraz z opiekunami wyjeżdżają do ośrodków wypoczynkowych w całej Polsce. Do 11 października br. z bezpłatnego wypoczynku skorzystało ponad 400 osób – dzieci i wychowawców. W nadchodzących tygodniach zaplanowane są wyjazdy blisko 1000 uczniów i uczennic. Dotychczas wszystkie podmioty oferujące noclegi i transport świadczyły swoje usługi bezpłatnie. Na mocy art. 94b ust.1a ustawy o systemie oświaty MEN proceduje podpisanie z FRSE umowy o dotację celową, gwarantując tym samym środki finansowe na sfinansowanie organizacji wyjazdów. W najbliższych dniach operator programu „Zielone Szkoły dla Powodzian” – Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – ogłosi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w zakresie noclegów i transportu. Oferty będą mogły złożyć wszystkie zainteresowane podmioty spełniające wymogi określone w zapytaniu. Po rozstrzygnięciu postępowania FRSE zyska możliwość opłacania pobytu i dojazdu dzieci oraz opiekunów. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą nadal korzystać z oferty „Zielonych Szkół dla Powodzian” bez ponoszenia kosztów. Program potrwa do 31 grudnia 2024 r.

Szczegółowe informacje znajdują się w komunikacie Ministra Edukacji o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą „Zielone Szkoły dla Powodzian”.

Zielone szkoły
„Zielone Szkoły dla Powodzian”: wycieczki dla uczniów z zalanych terenów

Dzieci i młodzież z terenów dotkniętych powodzią otrzymają wsparcie. Jedną z form pomocy jest zapewnienie uczniom i uczennicom wypoczynku i zajęć w bezpiecznym miejscu. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło specjalny system, który umożliwi organizację wyjazdów poprzez sprawną współpracę różnego typu podmiotów.

Szkoły poszkodowane w wyniku powodzi mogą zgłaszać chęć organizacji pobytu dla swoich uczniów i uczennic. W Strefie Pracownika Systemu Informacji Oświatowej (SIO) została udostępniona ankieta https://strefa.ksdo.gov.pl, która umożliwi określenie potrzeb poszczególnych placówek. Dzięki temu możliwe będzie skierowanie pomocy do uczniów, którzy najbardziej jej potrzebują. Zależy nam na tym, aby w trudnym dla nich okresie dzieci i młodzież wspólnie z opiekunami znaleźli się w bezpiecznym i przyjaznym miejscu. Nasze działania podejmujemy we współpracy z partnerami, m.in. Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Infrastruktury oraz spółką PKP Intercity.

Dzięki temu możliwe będzie skierowanie pomocy do uczniów, którzy najbardziej jej potrzebują. Zależy nam na tym, aby w trudnym dla nich okresie dzieci i młodzież wspólnie z opiekunami znaleźli się w bezpiecznym i przyjaznym miejscu. Nasze działania podejmujemy we współpracy z partnerami, m.in. Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Infrastruktury oraz spółką PKP Intercity.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w imieniu MEN wspiera koordynację działań pomiędzy daną szkołą a organizatorami pobytu uczniów poza ich miejscem zamieszkania. Pomaga również w zapewnieniu darmowego transportu (podróż do miejsca pobytu i z powrotem). Na stronie internetowej www.frse.org.pl/zielona-szkola utworzono bazę ofert wypoczynku i zajęć ze strony zarówno instytucji publicznych, jak i sektora prywatnego.

Wyjazdy będą organizowane do miejscowości, które zgłoszą się z inicjatywą nieodpłatnego przyjęcia uczniów z poszkodowanych terenów lub do ośrodków wypoczynkowych czy sportowych, które zaproszą uczniów i zorganizują program pobytu z uwzględnieniem ich wieku (według podziału na: klasy 1-3, 4-8 i uczniów szkół ponadpodstawowych) oraz zapewnią wyżywienie.

Organizacja wycieczek odbędzie się na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.

Do włączenia się w organizację bezpłatnych „Zielonych Szkół dla Powodzian” zachęcamy samorządy i inne podmioty.

W działaniach uczestniczą wszyscy kuratorzy oświaty, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.

Przypominamy też, że dzieci i młodzież, rodzice uczniów, a także nauczyciele z terenów dotkniętych powodzią mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego dostępnego pod numerem telefonu: 22 347 48 97.

„Zielone Szkoły dla Powodzian” – bezpłatna pomoc dla uczniów z terenów objętych powodzią

Minister Edukacji uruchamia za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej możliwość zgłaszania poszkodowanych szkół z południa kraju, które dla swoich uczniów chcą zorganizować wycieczki szkolne w miejsca niedotknięte skutkami powodzi.

Wyjazdy będą organizowane do miejscowości, które zgłoszą się z inicjatywą bezpłatnego przyjęcia uczniów z tych terenów, lub do ośrodków wypoczynkowych czy sportowych, które zaproszą uczniów i zorganizują program pobytu, z uwzględnieniem wieku uczniów (wg podziału na klasy 1–3, 4–6, 7–8 i uczniów szkół ponadpodstawowych).

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji wspiera skoordynowanie działań pomiędzy szkołą a organizatorami pobytu uczniów poza ich miejscem zamieszkania, a także umożliwienie organizacji darmowego transportu dla uczniów do miejsca pobytu i powrotu do domu.

Zapraszamy do współpracy wszystkie podmioty, które chcą zaangażować się w realizację „Zielonych Szkół dla Powodzian”. Zarówno firmy transportowe, jak i ośrodki oferujące zakwaterowanie oraz organizatorzy zajęć i atrakcji dla dzieci mogą stać się częścią tego wyjątkowego projektu, wspierając najmłodszych w powrocie do codzienności. Wspólnie możemy pomóc uczniom odzyskać poczucie bezpieczeństwa i zapewnić im wytchnienie w trudnych chwilach!

„Zielone Szkoły dla Powodzian” – relacje w mediach

Prezentujemy wybrane materiały dotyczące projektu „Zielone Szkoły dla Powodzian”, które ukazały się w mediach od września 2024 r. Obejmują one zarówno informacje prasowe, artykuły i publikacje opisujące wsparcie dla uczniów z terenów dotkniętych powodzią, szczegóły organizacji wyjazdów, oraz możliwości zgłaszania ofert wypoczynku.

1. Rzeczpospolita, 20.09.2024 „Uczniowie z terenów dotkniętych przez powódź pojadą na zielone szkoły”

https://edukacja.rp.pl/oswiata/art41166601-uczniowie-z-terenow-dotknietych-przez-powodz-pojada-na-zielone-szkoly

2. Fakty TVN, 21.09.2024 r.

https://fakty.tvn24.pl/zobacz-fakty/pomoc-dla-dzieci-z-terenow-ktore-dotknela-powodz-pierwsza-zielona-szkola-rusza-w-poniedzialek-st8101043

3. Epedagogika; 23.09.2024; „Zielone Szkoły” dla ofiar powodzi – inicjatywa MEN

https://epedagogika.pl/aktualnosci/zielone-szkoly-dla-ofiar-powodzi-inicjatywa-men-8417.html

4. Teleexpress 23.09.2024, TVP; „Zielone Szkoły dla uczniów z terenów dotkniętych powodzią”

https://www.tvp.info/82465709/zielone-szkoly-dla-uczniow-z-terenow-dotknietych-powodzia

5. TVN24, 23.09.2024 r., Przyjmują dzieci z zalanych miejscowości, organizują zielone szkoły

https://tvn24.pl/polska/powodz-w-polsce-przyjmuja-dzieci-z-zalanych-miejscowosci-organizuja-zielone-szkoly-st8103847

6. Serwis Samorządowy PAP, 24.09.2024 r. Zielone szkoły i zajęcia sportowe dla uczniów dotkniętych powodzią. Rząd ogłosił nowe formy wsparcia

https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/zielone-szkoly-i-zajecia-sportowe-dla-uczniow-dotknietych-powodzia-rzad

7. Gazeta Prawna, 27.09.2024, „Zielona szkoła" dla powodzian. MEN zachęca do zgłoszeń”

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/9620372,zielona-szkola-dla-powodzian-men-zacheca-do-zgloszen.html

8. Radio dla Ciebie, 22.09.2024 r. „Warszawa udostępnia miejsca na „zielone szkoły”. Ponad 400 placówek zamkniętych przez powódź”

https://www.rdc.pl/aktualnosci/warszawa/zamkniete-szkoly-przedszkola-zlobki-powodz-zielone-szkoly-dla-powodzian-warszawa-trzaskowski_U08lwUVsCT2DDEgSbI3v

9. Wyborcza.pl. Trójmiasto, 23.09.2024 r. Dzieci z Kłodzka przyjechały do Sopotu na zieloną szkołę. "W pociągu nie było rozmów o powodzi”

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,31328362,dzieci-z-klodzka-przyjechaly-do-sopotu-na-zielona-szkole-w.html

 
Organizatorzy:

Partnerzy i sponsorzy: