treść strony

Doradztwo zawodowe w ciekawej formie

Jak przekazywać treści dotyczące doradztwa zawodowego na przedmiotach ogólnokształcących w technikum? Pomóc mogą scenariusze zajęć

  • Urozmaicenie zajęć z doradztwa zawodowego zachęca uczniów do rozwoju

    fot. Studio Romantic (Shuttestock)

Pewnie niejeden nauczyciel, wychowawca, pedagog czy psycholog pracujący w szkole średniej zastanawiał się, jak wdrożyć zapisy Rozporządzenia MEN z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego, które nakłada obowiązek realizacji treści doradczych na poszczególnych lekcjach.  

Oto przykładowe tematy z zakresu doradztwa zawodowego, które można realizować na wybranych lekcjach ogólnokształcących w technikum w ramach Podstawy programowej:
Godzina wychowawcza

  • Czynniki wyboru kierunku kształcenia i zawodu
  • Wpływ wartości własnych na życie zawodowe
  • Zawody przyszłości i informacje o rynku pracy

Język angielski

  • Współczesny rynek pracy i atrakcyjność zawodów
  • Prowadzenie korespondencji mailowej z potencjalnym pracodawcą
  • Autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Geografia 

  • Zróżnicowanie demograficzne społeczeństw  
  • Struktura zawodowa ludności świata
  • Bezrobocie na świecie 


Informatyka

  • Korzystanie z różnych źródeł i sposobów zdobywania informacji
  • Tworzenie zasobów sieciowych związanych z kształceniem i zainteresowaniami
  • Projektowanie i tworzenie strony internetowej

Język polski

  • Perswazja i manipulacja językowa podczas rozmowy kwalifikacyjnej
  • Błąd językowy i norma językowa w ogłoszeniach o pracę
  • Style użytkowe języka polskiego, wykorzystywane podczas starań o pracę i rekrutacji

Przykłady scenariuszy lekcji
Temat: Autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Cel ogólny: przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim, poznanie słownictwa związanego z podejmowaniem pracy
Przewidywany czas realizacji: 1 x 45 min
Metody i formy pracy: pogadanka, praca indywidualna, praca w grupach, dyskusja
Środki dydaktyczne: internet, wydrukowane ogłoszenia o pracę, pytania do rozmowy rekrutacyjnej
Przebieg lekcji:
1. Powitanie uczniów i krótkie omówienie celów lekcji.
2. Prowadzący prosi uczniów (w grupach) o podanie definicji słów (własne pomysły): rekrutacja, pracownik, umiejętności, kwalifikacje.
3. Uczniowie indywidualnie opracowują przykładowe cechy własne i umiejętności przydatne do pracy na stanowisku, o które się umownie ubiegają.
4. Nauczyciel krótko prezentuje metody i techniki rekrutacyjne.
5. Uczniowie pracują w parach, wchodząc w role potencjalnego pracownika i pracodawcy (z zamianą ról). Zadanie zakłada przygotowanie krótkiego profilu firmy, analizę wymagań pracodawcy dot. kwalifikacji, wykształcenia, cech i umiejętności. Następuje inscenizacja rozmowy kwalifikacyjnej.
6. Uczniowie analizują trudności, które pojawiły się w każdej z ról.
7. Podsumowanie zajęć.

Temat: Bezrobocie na świecie 
Cel ogólny: przedstawienie definicji/treści: bezrobocie, rynek pracy, urząd pracy, stopa bezrobocia, rodzaje bezrobocia, przyczyny i skutki bezrobocia, metody walki z bezrobociem, rola instytucji wspierających bezrobotnych, skala bezrobocia w Polsce
Przewidywany czas realizacji: 2 x 45 min
Metody i formy pracy: pogadanka, prezentacja, praca w grupach (burza mózgów), dyskusja
Środki dydaktyczne: internet, statystyki bezrobocia w Polsce, wydrukowane ogłoszenia o pracę, barometr zawodów na dany rok
Przebieg lekcji:
1. Powitanie uczniów i krótkie omówienie celów lekcji.
2. Prowadzący prosi uczniów (w grupach) o podanie definicji słów (własne pomysły): bezrobocie, rynek pracy, urząd pracy, stopa bezrobocia.
3. Uczniowie pracują w grupach – rodzaje i skutki bezrobocia (burza mózgów).
4. Młodzież prezentuje wypracowane definicje i zagadnienia. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi.
5. Uczniowie analizują statystyki bezrobocia w Polsce, prezentując wyniki na arkuszach do pracy grupowej.
6. Nauczyciel zapoznaje uczniów ze stroną Barometrzawodow.pl. Uczniowie wcielają się w role pracowników urzędu pracy oraz osób poszukujących pracy. Inscenizacja, zamiana ról, analiza trudności.
7. Podsumowanie zajęć. 

Formy realizowania zajęć z zakresu doradztwa zawodowego:

  • warsztaty grupowe;
  • spotkania indywidualne z uczniem;
  • wizyty studyjne w szkołach, zakładach pracy, wolontariat uczniowski;
  • informacje edukacyjno-zawodowe (o zawodach, rynku pracy, możliwościach kształcenia i zatrudnienia, planach rekrutacyjnych lokalnych uczelni wyższych) prezentowane w postaci broszur, katalogów czy na stale aktualizowanych stronach internetowych uczelni, urzędów pracy itp.;
  • samodzielne pozyskiwanie przez ucznia informacji (portale dotyczące rynku pracy, testy, ulotki, broszury).

Podmioty, z którymi warto współpracować,  realizując zajęcia z doradztwa zawodowego:

  • pracodawcy; 
  • inne szkoły;
  • uczelnie;
  • strefy ekonomiczne;
  • parki naukowo-
  • -technologiczne, na których terenie znajdują się inkubatory technologiczne;
  • organizacje samorządowe i społeczne;
  • urzędy pracy;
  • placówki doskonalenia nauczycieli.

*dr Joanna Kalejta – Ambasadorka Euroguidance & Europass, ekspertka w zakresie doradztwa zawodowego, nauczycielka przedmiotów zawodowych w technikum.