Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 24.03.2025 r.
Przyznano już pierwsze stypendia w ramach pilotażu projektu „IKR Junior”, realizowanego przez FRSE. Dzieci z mniejszymi szansami będą mogły wziąć udział w dodatkowych zajęciach!
Udział w projekcie „Indywidualne Konta Rozwojowe (IKR) Junior” jest wyjątkową szansą dla uczniów i uczennic klas 5–8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych na rozwój talentów poprzez udział w zajęciach dodatkowych. Dzięki stypendiom zakwalifikowani uczniowie – pochodzący z rodzin o niskich dochodach oraz umieszczeni w pieczy zastępczej instytucjonalnej lub rodzinnej zawodowej – będą mogli korzystać z zajęć zgodnych ze swoimi zainteresowaniami. W ten sposób nie tylko rozwiną swe umiejętności, ale także zbudują kompetencje społeczne, takie jak samodzielność, proaktywność i zarządzanie wolnym czasem.
Projekt „IKR Junior” wspiera budowanie kapitału społecznego i zaszczepia w dzieciach i młodzieży chęć ciągłego uczenia się, w rezultacie przyczyniając się do zapobiegania niskiemu udziałowi dorosłych w procesie kształcenia. Łączna wartość grantu przyznanego FRSE na realizację projektu „IKR Junior” to ponad 100 milionów złotych! Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027 (FERS).
Dla kogo wsparcie
Uruchomiony w styczniu pilotaż projektu obejmuje 100 uczniów i uczennic z województw podkarpackiego i lubelskiego. Każda z osób otrzymała stypendium wynoszące maksymalnie 2500 zł na sfinansowanie udziału w pojedynczych zajęciach dodatkowych w okresie od 1 lutego do 30 czerwca 2025 roku. Docelowo projekt będzie realizowany w całej Polsce, a stypendium przeznaczone na udział w zajęciach dodatkowych przez okres trzech lat dostanie co najmniej sześć tysięcy dzieci i młodzieży. Łączna wysokość wsparcia przyznanego na jednego ucznia lub uczennicę wyniesie maksymalnie 15 000 zł.
Stypendyści w ramach projektu będą mogli wybrać dowolne zajęcia, m.in. w takich dziedzinach, jak: sport, programowanie, nowoczesne technologie, muzyka i sztuka, literatura i języki obce, rękodzieło i zajęcia o charakterze technicznym. Zajęcia będą mogły być realizowane regularnie, w trybie cyklicznym, weekendowym, w formie stacjonarnej, hybrydowej lub zdalnej, a także organizowane w trakcie ferii czy wakacji. Taka elastyczność ma pozwolić na dopasowanie aktywności do indywidualnych potrzeb oraz możliwości dzieci i młodzieży.
W projekcie przewidziano również moduł badawczy – specjaliści ocenią wpływ podjętych działań oraz przedstawią rekomendacje dotyczące proponowanej ścieżki wspierania rozwoju uczniów w trudnej sytuacji materialnej.
Tak wyglądał nabór
W ramach naboru do pilotażu do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji wpłynęło 214 wniosków, a czego 131 dotyczyło uczniów i uczennic z województwa lubelskiego, a 83 – z województwa podkarpackiego. Ocenę pozytywną otrzymały 154 wnioski, 56 wniosków zostało odrzuconych, natomiast cztery pozostały bez rozpatrzenia. Zgodnie z założeniami projektu stypendium przyznano stu uczniom i uczennicom, a pozostałe zgłoszenia z wynikiem pozytywnym tworzą listę rezerwową.
Wnioski można było składać na dwa sposoby: indywidualnie przez uczestnika pełnoletniego, rodzica lub opiekuna prawnego (w przypadku uczestników niepełnoletnich) albo instytucjonalnie – w imieniu wnioskodawcy przez dyrektora szkoły lub placówki opiekuńczo-wychowawczej. Najwięcej złożono wniosków indywidualnych: 158, z czego stypendium przyznano 64 uczniom i uczennicom. Wniosków instytucjonalnych złożono 56, z czego stypendium przyznano 36 wnioskującym.
Obecnie trwa podpisywanie umów ze stypendystami.
Więcej informacji o projekcie „Indywidualne Konta Rozwojowe (IKR) Junior” znajduje się na stronie: www.frse.org.pl/fers-ikr-pilotaz-2025