treść strony

Walczyli jak lwy

Sześć Medali Doskonałości zdobyli polscy zawodnicy podczas WorldSkills 2024 w Lyonie. Pod względem liczby krążków to najlepszy wynik Polski w historii startów w tej imprezie!

  • Zawodnicy i eksperci pokazali w Lyonie ogromne zaangażowanie, wytrwałość i talent

    fot. Szymon Łaszewski

Francuski Lyon był w dniach 10–15 września areną największego na świecie konkursu umiejętności branżowych WorldSkills. Na starcie zawodów, w których medale zdobywa się np. za najlepszą pieczeń z indyka lub najrówniej postawioną ścianę z cegieł, stanęło 1400 zawodników z 69 krajów i regionów. W tym gronie było 14 młodych profesjonalistów w Polski, którzy zakwalifikowali się do drużyny dzięki triumfom w zawodach EuroSkills Gdańsk 2023 oraz eliminacjom organizowanym pod szyldem SkillsPoland.

Polacy mieli okazję rywalizować w 11 z 62 konkurencji. By stanąć na podium zabrakło niewiele, udało się za to zdobyć sześć Medali Doskonałości, przyznawanych wyróżniającym się zawodnikom. – Jesteśmy bardzo dumni! To były zawody wymagające ogromnych umiejętności, nie tylko czysto zawodowych, ale też związanych z kontrolowaniem stresu czy zarządzaniem czasem – mówi delegat techniczna WorldSkills Poland Izabela Laskowska z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. 

Polska kadra wraca do kraju z medalami, choć jako kraj wciąż uczymy się rywalizować w tym konkursie. Jego idea powstała prawie 80 lat temu, my startujemy dopiero od pięciu: w 2019 r. z Kazania przywieźliśmy jeden Medal Doskonałości, z zawodów zorganizowanych w 2022 r. – jeden brąz i trzy krążki doskonałości. Opiekujący się polskimi zawodnikami Patryk Blacha nie ma wątpliwości, że wyróżnionym należą się gratulacje. – Rywalizowali z prawdziwymi mistrzami w swoim fachu, reprezentującymi kraje, które traktują konkurs bardzo poważnie i mają partnerów technicznych gotowych wyłożyć olbrzymie środki na przygotowania – mówi. – W tym gronie nasi zawodnicy pokazali duży potencjał, zaangażowanie i hart ducha, w kilku konkurencjach faworyci czuli nasz oddech. Szkoda, że przeszkadzały nam problemy ze zdrowiem – dodaje.

W konkursach WorldSkills mogą brać udział młodzi specjaliści w różnych zawodach w wieku od 18 do 24 lat. Dla nich start to szansa na doskonalenie umiejętności, a przy okazji na promowanie szkolnictwa branżowego. Impreza przypomina prawdziwe igrzyska: rozpoczyna ją przemarsz reprezentacji, wieńczy ceremonia medalowa połączona z występami artystów i oficjeli. Polskich zawodników w trakcie rywalizacji wspierała sekretarz stanu w MEN Joanna Mucha.

Przygotowania do startu we Francji trwały wiele miesięcy. Polscy zawodnicy pod okiem ekspertów szlifowali swoje umiejętności, uczyli się też zarządzać stresem, komunikować i współpracować w grupie. Zorganizowano dla nich dwa zgrupowania: w maju w Mikołajkach, gdzie m.in. wręczono oficjalne powołania do reprezentacji, oraz w lipcu w Serocku.

Podobnie wyglądać będą przygotowania do przyszłorocznej, europejskiej edycji konkursu w duńskim Herning, w którym wezmą udział przedstawiciele 32 krajów Europy. Polska kadra jest właśnie wyłaniana – eliminacje, organizowane pod szyldem SkillsPoland 2024, zorganizowano już m.in. w konkurencjach Obsługa gości hotelowych, Opieka zdrowotna czy Piekarstwo. Zwycięzcy zapewnili sobie udział w finałowym konkursie SkillsPoland, który wstępnie zaplanowano na listopad 2024 r. Jego triumfatorzy dostaną nie tylko bilety do Danii, ale też zaproszenia do udziału w WorldSkills Szanghaj 2026 r. Przed rywalizacją na międzynarodowej arenie zostaną otoczeni opieką ekspertów, otrzymają też dostęp do najnowszych narzędzi i technologii, w tym do specjalistycznego sprzętu i oprogramowania. Będą także uczestniczyć w organizowanych przez FRSE zgrupowaniach, z udziałem edukatorów, ekspertów, psychologów i trenerów. Wszystko po to, by wspólnie się inspirować, motywować i uczyć – i z kolejnych zawodów też przywieźć medale. Trzymajmy kciuki! 

Czemu służą zawody EuroSkills i WorldSkills?

  • promocji edukacji zawodowej i tworzenia przestrzeni do współpracy między biznesem a podmiotami edukacyjnymi;
  • międzynarodowej wymianie doświadczeń i praktyk z uczestnikami z poszczególnych branż z całego świata;
  • doskonaleniu umiejętności i zdobywaniu nowych kompetencji.

Autorzy: Monika Pisarczyk, Krzysztof Szwałek - eksperci FRSE