Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 23.09.2024 r.
Specjalnie przed październikowymi naborami w programie Erasmus+ sprawdziliśmy, czy moment aplikowania ma wpływ na uzyskanie akredytacji/dofinansowania. Zobaczcie statystyki!
Część naborów w programie Erasmus+ 2024 już za nami, ale nie wszystkie. 1 października mija termin składania wniosków w Akcji 1. (Akredytacje w sektorach: Kształcenie i szkolenia zawodowe, Edukacja szkolna, Edukacja dorosłych oraz Młodzież; a także Mobilność osób w sektorze Młodzież i Mobilność kadry w sektorze Sport). Tego samego dnia zakończy się też przyjmowanie wniosków w Akcji 2. (Partnerstwa współpracy w sektorze Młodzież oraz Partnerstwa na małą skalę w sektorach: Edukacja szkolna, Kształcenie i szkolenia zawodowe, Edukacja dorosłych i Młodzież). [Szczegóły podajemy na s. 75].
Z historii naborów w programie Erasmus+ wynika, że wnioskodawcy składają aplikacje w bardzo różnym czasie przed upływem terminu naboru. I tak niektóre wnioski wpływają z ponadtygodniowym lub jeszcze dłuższym wyprzedzeniem, a inne minuty, a nawet sekundy przed terminem granicznym! Postanowiliśmy zatem sprawdzić, czy występuje zależność między uzyskaniem przez wniosek akredytacji/dofinansowania a terminem jego zgłoszenia.
18 godzin – pół na pół
W jakim czasie przed deadline’m wpływają średnio wnioski do Narodowej Agencji Programu Erasmus+? W przypadku akcji, w których zaplanowano nabory w październiku, w latach 2022–2024 mediana dla wszystkich złożonych wniosków wynosi 18 godzin – dokładnie połowa z nich wpłynęła do Narodowej Agencji z wyprzedzeniem większym niż osiemnastogodzinne, a druga połowa z mniejszym. W poszczególnych akcjach mediany odbiegają od 18 godzin tylko w niewielkim stopniu (wyjątek stanowi akcja KA154, dla której wartość ta jest znacznie niższa). Według tych median w każdej z akcji dokonaliśmy podziału wniosków na „wcześniejsze” i „późniejsze”.
Aplikuj z sukcesem
Czy w grupie „wcześniejszej” i „późniejszej” wnioski składane są z jednakowym sukcesem w postaci uzyskania dofinansowania lub akredytacji? Z porównania odsetka aplikacji złożonych z sukcesem w poszczególnych akcjach dla obu tych grup wynika, że dla wszystkich akcji, z wyjątkiem KA120, wyższe odsetki odnotowujemy w grupie „wcześniejszej”. Maksymalna przewaga nad grupą wniosków „późniejszych” sięga 20 punktów procentowych (w akcji KA155).
A jak wygląda sytuacja w przypadku wniosków, które składane są z najmniejszym zapasem czasowym, dosłownie na chwilę przed terminem? Aby to sprawdzić, podzieliliśmy wnioski „późniejsze” na dwie równe liczbowo części, tak jak wcześniej całość wniosków. Dla większości akcji czasem granicznym tego podziału były trzy, cztery godziny, a w przypadku akcji KA154 około 40 minut. Tak otrzymaliśmy wnioski „bardzo późne” jako „późniejszą” część wśród „późniejszych”.
Porównaliśmy następnie, w poszczególnych akcjach, odsetek wniosków składanych z sukcesem w grupie „bardzo późnej” z analogicznym odsetkiem dla wszystkich pozostałych wniosków nienależących do tej grupy. Otrzymane wyniki dają obraz podobny do tego, jaki uzyskaliśmy wcześniej, porównując całość wniosków podzieloną na połowy. Jedynie dla akcji KA152 odsetek akceptacji uzyskanych przez wnioski „bardzo późne” był nieznacznie wyższy niż dla wniosków z pozostałej grupy.
Aplikuj z sukcesem
Czas złożenia wniosku nie jest oczywiście jedynym czynnikiem wpływającym na uzyskanie akredytacji/dofinansowania. Zapewne nie jest też najważniejszy i ma charakter wtórny wobec kompetencji osób opracowujących wnioski oraz sprawności organizacyjnej podmiotów będących wnioskodawcami. Obszerność wniosków niejednokrotnie wymaga poświęcenia odpowiednio długiego czasu na ich przygotowanie. Późne złożenie aplikacji może wynikać zarówno z tego, że pracowano nad nią długo i starannie, jak i z tego, że została wypełniona w pośpiechu, w ostatniej chwili.
Zaprezentowane dane wskazują jednak wyraźnie, że wcześniejsze złożenie wniosku sprzyja uzyskaniu dofinansowania. Dodatkowo potwierdza to różnica w średnim poziomie punktów przyznawanych za ocenę jakościową wniosków złożonych w grupie „wcześniejszej” i „późniejszej”. Dla rozpatrywanych wniosków łącznie różnica ta wynosi bowiem około dwóch punktów na korzyść grupy „wcześniejszej”. Ponadto liczba punktów przyznawanych za ocenę jakościową jest dodatnio skorelowana z czasem, jaki pozostaje od chwili złożenia wniosku do upływu terminu jego składania. Warto mieć te dane na uwadze, przygotowując się do aplikowania w nadchodzącym naborze lub kolejnych.
Wszystkim – zarówno tym pracującym sztywno według harmonogramu, jak i tym finiszującym w popłochu – życzymy powodzenia!