treść strony

Wielkie serca dla małych pacjentów

Studenci medycyny wiedzą, jak dobrze wykorzystać pieniądze z Europejskiego Korpusu Solidarności i uprzyjemnić dzieciom pobyt w szpitalu.

  • Julia Leszkowicz

    fot. rysAnka

  • Ewa Sokołowska

    fot. rysAnka

Julia Leszkowicz i Ewa Sokołowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM) dzięki EKS stworzyły już dwa Projekty Solidarności. W ramach nich organizują zajęcia i zabawy dla małych pacjentów Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci GUM.

DN: Jak to się stało, że na terenie szpitala zaczęli działać wolontariusze?
JL: Od początku studiów angażowałam się w działalność pediatrycznego koła naukowego i wpadłam na pomysł, by zorganizować przebywającym na oddziale dzieciom akcję dekorowania pierników. Wyszło świetnie, a przy okazji okazało się, że w kole są też inne osoby gotowe poświęcić czas na zabawę z maluchami. Z czasem nasze akcje zaczęły się rozrastać, więc szukaliśmy dodatkowych środków i dowiedzieliśmy się o istnieniu Europejskiego Korpusu Solidarności.

Łatwo uzyskać dofinansowanie z tego programu?
J.L.: Najważniejsze jest staranne przygotowanie wniosku. Zawsze zbieramy się całą grupą i razem wypełniamy dokumenty aplikacyjne. Zazwyczaj mamy już przemyślany plan działań projektowych i wystarczy je tylko dobrze opisać.
ES: Od Europejskiego Korpusu Solidarności otrzymaliśmy już naprawdę dużo pieniędzy. Na projekt „Przez zabawę do zdrowia”, który zakończył się we wrześniu, dostaliśmy 6 tysięcy euro. Od października go kontynuujemy i znowu otrzymaliśmy taką samą kwotę. To daje duże możliwości w wymyślaniu ciekawych zajęć.

Jakiego rodzaju aktywności proponujecie małym pacjentom?
ES: Staramy się łączyć zabawę z edukacją. Chcemy, żeby dzieci przyjemnie spędziły czas, a przy okazji nauczyły się czegoś nowego. Zorganizowaliśmy na przykład warsztaty ozdabiania płóciennych toreb, wykonywania świec, a nawet robienia sushi! Razem przygotowywaliśmy świąteczne dekoracje i maski na bal karnawałowy, a nawet kalendarz na następny rok. Każde dziecko reprezentowało inny miesiąc i było odpowiednio przebrane oraz malowane. Zatrudniliśmy profesjonalnego fotografa, a gotowe kalendarze rozesłaliśmy do domów wszystkich dzieci uczestniczących w akcji.
JL: Na każdych zajęciach przemycamy trochę wiedzy. Na warsztatach z przygotowywania sushi dzieci miały okazję posłuchać krótkiego wykładu o kulturze Japonii, a w czasie robienia świeczek dowiedziały się, na czym polega idea „zero waste”. Na zajęcia dotyczące zakładania ziołowego ogródka opracowaliśmy ulotki z informacjami o różnych odmianach ziół, a warsztaty kulinarne poprzedziliśmy lekcją o piramidzie zdrowego żywienia.

Dużo dzieci bierze udział w takich zajęciach?
JL: Najczęściej od 10 do 20 osób między czwartym a osiemnastym rokiem życia. Wiele zależy od tego, ile dzieciaków przebywa w danym momencie w klinice i czy wstają z łóżek.

A ilu wolontariuszy zaangażowanych jest w takie projekty?
ES: Około 20 studentów medycyny.
JL: Co miesiąc ktoś inny jest odpowiedzialny za zorganizowanie warsztatów, ustalanie budżetu, zebranie ekipy. Poza tym każdy ma przydzielone jakieś zadanie. Jeden przygotowuje plakaty reklamujące zajęcia, inny robi fotorelację. Ja przeważnie zajmuję się Instagramem i nadzoruję projekt od strony formalnej – faktur, dokumentów itd.

Jak mali pacjenci reagują na wasze inicjatywy?
ES: Bardzo entuzjastycznie. Dopytują się o kolejne zajęcia i nie mogą się ich doczekać. Niektóre dzieci na początku są bardzo nieśmiałe, trochę się boją, wolą stać z boku, jednak po chwili nabierają odwagi i kończy się na tym, że każde zajęcia trwają znacznie dłużej, niż planowaliśmy (śmiech).
JL: Dla dzieciaków jest to też świetna okazja do lepszego poznania się. Po naszych warsztatach dodają się do znajomych na Instagramie, zaczynają do siebie pisać, kolegować się. Z naszych zajęć cieszą się również rodzice. Część z nich towarzyszy swoim pociechom na warsztatach. Dla wielu jest to moment wytchnienia, kiedy można choć na chwilę zapomnieć o chorobie dziecka i pomyśleć o czymś innym niż tylko o kolejnych wynikach badań.

Co roku 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, by podkreślić znaczenie wolontariackich działań na całym świecie. Program Europejskiego Korpusu Solidarności szczególnie promuje działania lokalne na rzecz własnej społeczności (Projekty Solidarności) oraz wolontariat za granicą (Projekty Wolontariatu). Więcej informacji na stronie eks.org.pl.

Możliwości dla młodzieży” to tytuł nowej publikacji Wydawnictwa FRSE, która ukaże się w styczniu 2023 r. Prezentuje ona ofertę programu Erasmus+ Młodzież oraz Europejskiego Korpusu Solidarności. Zachęcamy do lektury! Wersja online dostępna będzie na stronie: www.frse.org.pl/czytelnia. Książkę tę zilustrowała Anna Wolska-de Keijzer (rysAnka, anka@rysanka.pl). Jej autorstwa są też rysunki wykonane na podstawie zdjęć naszych wolontariuszek z GUM.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 4/2022: