Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 13.12.2024 r.
Od 1 stycznia 2025 r. Polska obejmuje prezydencję w Radzie UE – znamy już hasło przewodnie i oficjalne logo. FRSE bierze aktywny udział w prezydencji, organizując m.in. kilka międzynarodowych wydarzeń.
Prezydencja w Radzie UE to wyjątkowa okazja dla Polski, aby wpłynąć na priorytety Unii, promować własne inicjatywy oraz umacniać swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Przez pół roku Polska będzie odpowiadała za organizację licznych spotkań, negocjacje w kluczowych sprawach legislacyjnych oraz reprezentowanie Unii na arenie globalnej.
– Chcemy skupić się na bezpieczeństwie w siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym – powiedział Adam Szłapka, minister ds. UE. Stąd też wybrane motto: „Bezpieczeństwo, Europo” („Security, Europe”). Ponadto trzema kluczowymi obszarami będą: polityka przemysłowa (w tym ceny energii, równe warunki konkurencji z Chinami oraz wsparcie dla sektorów energochłonnych), uproszczenie przepisów unijnych i pogłębienie rynku wewnętrznego.
Poznaliśmy też logo prezydencji – polską flagę wpisaną w skrót „EU”. Ma ono symbolizować powrót Polski na drogę demokracji i siłę społeczeństwa obywatelskiego, ale też akcentować silną pozycję kraju w Unii.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji aktywnie uczestniczy w polskiej prezydencji. Zachęcamy więc do śledzenia naszej strony, na której będziemy podawać więcej szczegółów!
Kalendarz polskiej prezydencji obejmuje oficjalne i nieformalne spotkania odbywające się w Polsce, Brukseli, ale i na całym świecie, w tym: posiedzenia wysokiego szczebla, spotkania urzędnicze, eksperckie oraz wydarzenia organizowane w ramach programu kulturalnego. Przez nadchodzące pół roku w samej Polsce odbędą się 22 rady nieformalne (spotkania ministrów), ponad 300 oficjalnych spotkań towarzyszących, a nasz kraj odwiedzi ponad 40 tys. gości z całej Europy – m.in. szefowie i ministrowie rządów krajów członkowskich UE. Kalendarz nie jest zamknięty i wciąż można składać wnioski o przyznanie danemu wydarzeniu patronatu polskiej prezydencji.
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie: Poland25.eu.