treść strony

Co czyha w sieci

– Nie jestem tu po to, by odpowiadać na wasze pytania. Chcę wysłuchać, co WY macie do powiedzenia – mówiła na spotkaniu z polską młodzieżą Roxana Mînzatu, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej

  • Jednym z tematów debaty z młodzieżą było zagrożenie płynące z korzystania z internetu

    fot. SZYMON ŁASZEWSKI/FRSE

Wydarzenie, zorganizowane w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, było jednym z pierwszych spotkań unijnych komisarzy z młodzieżą w ramach tak zwanego dialogu młodzieżowego. Do przeprowadzenia takich spotkań w pierwszych 100 dniach urzędowania zobowiązała wszystkich unijnych komisarzy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. 

Warszawska debata poświęcona była dezinformacji w internecie oraz umiejętnościom cyfrowym i medialnym młodzieży. Wzięło w niej udział 18 młodych ludzi z całej Polski: pracowników młodzieżowych, aktywistów, beneficjentów programów unijnych, członków rad młodzieżowych, uczniów i studentów. Zgodnie z wytycznymi gabinetu Roxany Mînzatu, komisarz ds. praw socjalnych, umiejętności, pracy wysokiej jakości oraz gotowości, grupa  była zróżnicowana pod względem wieku, statusu i profilu zawodowego.

Fake newsy, deepfaki, media społecznościowe
Temat debaty nie był przypadkowy. Młodzi ludzie korzystają z internetu średnio 5,5 godziny dziennie. Badanie Eurobarometru wykazało, że 40 proc. z nich styka się z dezinformacją i tyle samo – według  badania Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK-PIB) – nie umie odróżnić informacji prawdziwych od fałszywych,  a tylko 36 proc. weryfikuje ich prawdziwość.

Do tych problemów uczestnicy debaty dorzucili kolejne: zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji, deepfaki (manipulacja obrazem przy użyciu AI), gry komputerowe, hazard online oraz różnice w znajomości sztucznej inteligencji i umiejętnościach korzystania z niej przez różne grupy młodzieży. A także brak edukacji o unijnych inicjatywach dla młodzieży.  

Wśród propozycji rozwiązań, które padły z ust debatujących, znalazły się: 

  • wprowadzenie narzędzi weryfikujących wiek i ograniczających dostęp do nieodpowiednich dla młodzieży treści;
  • promowanie praktyk ograniczających negatywne nawyki związane z mediami społecznościowymi;  
  • wykorzystanie sztucznej inteligencji do sprawdzania faktów oraz tworzenia aplikacji chroniących młodzież w przestrzeni cyfrowej; 
  • zaangażowanie rodziców i organizacji pozarządowych do promowania edukacji cyfrowej; 
  • wykorzystanie potencjału mediów społecznościowych, np. influencerów, do promowania unijnych programów dla młodzieży i podnoszenia świadomości na temat dezinformacji i zagrożeń cybernetycznych.

Kompetencje cyfrowe i zdrowie psychiczne
Komisarz Mînzatu podkreśliła, że kluczowa w walce z dezinformacją jest wysokiej jakości edukacja. – Kompetencje cyfrowe powinny być traktowane na równi z czytaniem i pisaniem – mówiła, zaznaczając, że ich wprowadzenie do edukacji szkolnej leży w gestii krajów członkowskich.  Zwróciła uwagę na to, że jednym z priorytetów nowej Komisji jest tworzenie warunków do przekwalifikowywania osób tracących pracę  z powodu rozwoju sztucznej inteligencji. – Konieczne jest opracowanie strategii, która podpowie nam, jakie umiejętności pomogą odnajdywać się na rynku pracy – mówiła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. Priorytetem będzie też zdrowie psychiczne młodych ludzi. 

– Zlecimy przeprowadzanie badań  na temat wpływu mediów społecznościowych na psychikę młodych ludzi i podejmiemy działania przeciwko nieetycznym technikom stosowanym przez platformy internetowe – zadeklarowała  wiceprzewodnicząca Mînzatu. Na koniec zapewniła, że uwagi uczestników spotkania zostaną wykorzystane  przy kształtowaniu unijnych polityk, podkreślając, że zdobycie funduszy na ich realizację nie będzie problemem.

Wkład w organizację debaty miało Krajowe Biuro Eurodesk Polska, które było współodpowiedzialne za rekrutację uczestników i moderatorki debaty Weroniki Chmielewskiej, prezeski Fundacji Risewave. Pracownicy biura, w ramach działań integracyjno-relaksacyjnych przed debatą, poprowadzili dla uczestników autorskie gry Eurodesku – GigaJengę oraz Time to Move.

O tym, jak walczyć z dezinformacją w sieci, czytaj również TUTAJ