treść strony

Czy Erasmus ma znaczenie?

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji rozpoczyna kolejne badania wpływu programów międzynarodowych na polskie uczelnie i studentów. Zapraszamy do współpracy!

  • Wyniki badań mają wesprzeć m.in. proces umiędzynarodowienia uczelni

    fot. Shutterstock/Media_Photos

Zespół Analityczno-Badawczy FRSE wraz z zagranicznymi partnerami zbada, na ile studenci szkół wyższych zyskują dzięki udziałowi w mobilnościach międzynarodowych realizowanych w ramach programu Erasmus+ oraz jak uczestnictwo w sojuszach Uniwersytetów Europejskich zmienia polskie instytucje szkolnictwa wyższego.

Campus International 2025
Pierwsze ze wspomnianych badań – „Campus International” – zostanie przeprowadzone w 16 krajach europejskich, a jego koordynatorem jest Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD), współodpowiedzialna za realizację programu Erasmus+ za naszą zachodnią granicą. Przedsięwzięcie, którego pierwszą edycję zrealizowano w latach 2022–2024 (dane na infografice), będzie miało charakter panelowy i obejmie studentów uczestniczących w mobilnościach oferowanych przez program, osoby planujące tego rodzaju wyjazdy oraz grupę kontrolną, która nie bierze udziału w takich inicjatywach. Uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy online, które pozwolą na ocenę ich umiejętności i cech istotnych z punktu widzenia funkcjonowania na rynku pracy. Analiza porównawcza wyników pomiędzy poszczególnymi grupami umożliwi określenie, w jakim stopniu udział w programie Erasmus+ przyczynia się do rozwoju kompetencji oraz cech psychologicznych studentów. Dowiemy się też, czy ci, którzy zostają w kraju, mają szansę rozwijać się równie szybko, a także czy stypendyści już przed mobilnością wyróżniają się na tle rówieśników.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji planuje rozpoczęcie rekrutacji uczestników do badania w maju br. Do udziału zostaną zaproszeni studenci reprezentujący wszystkie dyscypliny i uczelnie w Polsce. Rezultaty analizy posłużą do udoskonalenia programów wymiany i lepszego dostosowania ich do potrzeb rynku pracy, dlatego już teraz zachęcamy przedstawicieli szkół wyższych oraz organizacji studentów do informowania w swych sieciach kontaktów o planowanym projekcie. 

Uniwersytety Europejskie
Drugie badanie skoncentruje się wokół inicjatywy Uniwersytety Europejskie (EUI), w ramach której 32 polskie uczelnie zaangażowały się w działalność 30 międzynarodowych konsorcjów. Celem działań będzie ocena efektywności realizacji celów sojuszy przez polskie placówki oraz analiza wpływu tej inicjatywy na rozwój instytucji, jakość kształcenia i współpracę międzynarodową. 

Informacje zebrane zostaną za pomocą standaryzowanego kwestionariusza skierowanego do przedstawicieli uczelni uczestniczących w sojuszach. Kwestionariusz obejmie pytania dotyczące kluczowych obszarów funkcjonowania uczelni w kontekście EUI, takich jak: widoczność i reputacja, zmiany organizacyjne, atrakcyjność dla kadry zagranicznej, rozwój oferty edukacyjnej, współpraca z otoczeniem oraz jakość badań.

Uzupełnieniem badania kwestionariuszowego będzie analiza dokumentów strategicznych uczelni, w tym strategii rozwoju, planów umiędzynarodowienia, programów nauczania oraz raportów z działalności. Analiza ta pozwoli na identyfikację konkretnych celów i wskaźników związanych z udziałem w EUI, a także na ocenę postępów w ich realizacji. 

Dodatkowo Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przeprowadzi wywiady eksperckie z przedstawicielami kadry zarządzającej oraz osobami bezpośrednio zaangażowanymi w realizację projektów sojuszy. Wywiady te posłużą do pogłębienia wiedzy na temat specyfiki funkcjonowania szkół wyższych w ramach EUI, identyfikacji dobrych praktyk i wyzwań oraz sformułowania rekomendacji dla dalszego rozwoju inicjatywy.

Wyniki obu opisanych badań przyczynią się do kompleksowego zrozumienia korzyści i wyzwań związanych z umiędzynarodowieniem edukacji w Polsce. Uzyskane rezultaty wspomogą Narodową Agencję Programu Erasmus+, ministerstwa oraz same uczelnie przy podejmowaniu strategicznych decyzji w zakresie rozwoju programów wymiany, współpracy akademickiej i procesów umiędzynarodowienia. Pomogą też samym studentom w podjęciu racjonalnych decyzji – ich wyjazd na Erasmusa+ może zyskać... naukowe uzasadnienie!

Więcej informacji na temat projektów pod adresem: www.frse.org.pl/badania