1. GRUPA DOCELOWA
Grupą docelową projektu mogą być:
- uczniowie i uczennice szkół publicznych i niepublicznych funkcjonujących w systemie edukacji (zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe)
oraz
- kadra pedagogiczna – nauczyciele i pracownicy pedagogiczni/specjaliści (nauczyciele, nauczyciele-dyrektorzy, nauczyciele-psychologowie, pedagodzy, nauczyciele-bibliotekarze, nauczyciele-logopedzi, nauczyciele pracujący w świetlicach), których działalność jest związana z edukacją szkolną i są zatrudnieni w placówkach otrzymujących dofinansowanie,
znajdujący się w niekorzystnej sytuacji, czyli osoby o tzw. mniejszych szansach.
2. KWALIFIKOWALNOŚĆ UCZESTNIKÓW
Beneficjent na etapie rekrutacji jest zobowiązany do weryfikacji, czy udział uczestników jest zgodny z zasadami i wytycznymi projektu FERS „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” realizowanego przez FRSE.
UWAGA! Dany uczestnik może wyjechać na mobilność tylko jeden raz w ramach całego projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”. Prosimy o przestrzeganie tej zasady w trakcie procesu rekrutacji oraz planowania mobilności.
3. ZASADY REKRUTACJI
Rekrutacja powinna być przeprowadzona w oparciu o:
- zasady równego dostępu do informacji o realizowanym projekcie;
- równość szans przy ubieganiu się o zakwalifikowanie na wyjazd zagraniczny bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, wyznanie itd.;
- jasno i przejrzyście określone kryteria naboru.
Szczegółowe elementy rekrutacji ustala instytucja wysyłająca.
Rekrutacja uczestników powinna być przeprowadzona w oparciu o regulamin zawierający przejrzyste kryteria oceny i procedurę odwoławczą.
Selekcji uczestników dokonuje powołana w tym celu Komisja Rekrutacyjna, która zatwierdza/podpisuje protokół potwierdzający wybór uczestników.
Rekrutacja może składać się z kilku etapów, a informacja o jej zakończeniu powinna przyjąć formę listy rankingowej.
Należy również stworzyć listę rezerwową uczestników, a w przypadku rekrutacji uzupełniającej potwierdzić ten fakt w dokumentach rekrutacyjnych.
Dokumentacja rekrutacyjna powinna dokładnie odzwierciedlać wszystkie etapy naboru uczestników do projektu.
Przed rozpoczęciem mobilności instytucja wysyłająca jest bezwzględnie zobowiązana, pod rygorem nieuznania kosztów mobilności za kwalifikowalne, do podpisania umowy z każdym uczestnikiem projektu!
3. DOKUMENTY OBOWIĄZKOWE
Każdy beneficjent jest zobowiązany do posiadania pełnej dokumentacji rekrutacyjnej, zgodnie z wytycznymi FRSE. W związku z tym obowiązkowo powinien posiadać:
- Regulamin rekrutacji uczestników;
- Formularze zgłoszeniowe uczestników zgodne ze wzorem FRSE;
- Protokół potwierdzający wybór uczestników (ew. protokół uzupełniający rekrutację);
- Listę rankingową uczestników zawierającą listę główną i rezerwową;